rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2020/2021

25/06/2021 Pilzno

25 czerwca 2021 roku w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego przywitania wszystkich zebranych i przemówienia Pani Dyrektor Anny Smołuchy. Następnie z rąk Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie odebrali świadectwa z czerwonym paskiem, stypendia oraz nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich.

Życzymy Wszystkim słonecznych wakacji. Niech będą one czasem wypoczynku i okazją do ciekawych spotkań. Dziękujemy wszystkim za minione dziesięć miesięcy i zapraszamy już we wrześniu. A absolwentów zapewniamy, że zawsze będą u nas mile widziani.


10/06/2021 Pilzno

Mali ludzie mają wielkie serca – tak należałoby podsumować nasz konkursu plastyczny pt. Lubimy Pomagać organizowany w ramach projektu z Czerwonym Kapturkiem. Zainspirowane postacią małej dziewczynki z baśni, która nie bała się ciemnego lasu, gdy przyszło pomóc chorej babci, dzieci z okolicznych przedszkoli i początkowych klas szkoły podstawowej chwyciły za ołówki, kredki i inne przybory plastyczne i pokazały, że wiek nie jest przeszkodą w byciu wolontariuszem, a przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem. Na konkurs wypłynęło aż 57 prac – za wszystkie serdecznie dziękujemy i ze wszystkich jesteśmy ogromnie dumni. Koniecznie obejrzyjcie naszą galerię poniżej. Młodzi artyści pokazali nie tylko skalę swojej wyobraźni, ale również wiedzy o otaczającym ich świecie. Wybór zwycięzców w dwóch kategoriach – przedszkoli oraz szkół podstawowych – okazał się nie lada wyzwaniem i spędziliśmy nad nim wiele czasu.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym, ale również pozostałym uczestnikom. Wykonaliście kawał dobrej roboty. Jesteście super!!!

O terminie i formie rozdania dyplomów i nagród poinformujemy uczestników drogą mailową.

09/06/2021 Pilzno

W ostatnich tygodniach można było delegacje naszej szkoły spotkać kilkakrotnie podczas uroczystości parafialnych w Pilźnie. Kolejny raz zaznaczyliśmy w ten sposób, jak ważne są dla nas przedsięwzięcia organizowane w środowisku lokalnym i jak bardzo cenimy sobie taką współpracę.

Podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, naznaczonego trudna historią Krzyża z Nowej Huty oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki młodzież ze szkoły branżowej zapewniła im godne przyjęcie i zadbała o to, aby idee stojące u podstaw etosu robotniczego wybrzmiały w obecności symboli tej społeczności. W swoim przemówieniu otwierającym uroczystości mówiła o tym, pani dyrektor Anna Smołucha, nie zapominając też zaznaczyć, ile kodeks moralny naszego kraju, ale też naszego regionu, zawdzięcza etyce pracy i wzniosłym hasłom towarzyszącym każdemu wysiłkowi fizycznemu. Nasi uczniowie towarzyszyli relikwiom i symbolom, zaangażowali się w przygotowanie mszy św. i licznie uczestniczyli w nabożeństwach.

Sztandar Rzemieślniczej Szkoły Branżowej powiewał również podczas uroczystości Bożego Ciała. Przyjęliśmy zaproszenie i postanowiliśmy pokazać, że jesteśmy częścią pilźnieńskiej wspólnoty. Widząc emblemat szkoły w uroczystym pochodzie, zrozumieliśmy, jak ważna jest jedność i solidarność.09/06/2021 Pilzno

Czerwiec płynie sobie spokojnie, a mu tu wspominamy, ile dobrego zrobiliśmy w maju. Z radością włączyliśmy się w akcję na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie i – jak wiele innych szkół i przedszkoli – też zorganizowaliśmy aktywną majówkę.

Kto nie uczestniczył, temu tłumaczymy. Po pierwsze, ruch – bo to zdrowie. My wybraliśmy się całą szkolną ekipą na spacer szlakiem św. Jakuba, który – o czym nie wszyscy wiedzą – biegnie też przez naszą gminę. Do Hiszpanii nie dotarliśmy, ale kości zostały rozruszane, mózg dotleniony, a nastroje wzmocnione dawką dobrej energii. Po drugie, pieniądze. Częścią akcji była zbiórka na rzecz hospicjum i uzbierała się niezła sumka: 145 zł i 63 gr. Po trzecie, promowanie idei pomagania. W naszej szkole robimy to na bieżąco, ale tym razem też nie przegapiliśmy okazji.

Czekamy na kolejną majówkę od serca. Wrześniówka bądź grudniówka też w sumie może być.08/06/2021 Pilzno

Najbardziej młodzieżowe z młodzieżowych słów? My już je znamy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie w ramach projektu #rozkminiamyto, i ogłaszamy wszem i wobec, że wygrał… CRINGE!!! Znacie? Używacie? To taki synonim zakłopotania, innym razem irytacji, stanu, w którym nie wiadomo, co zrobić. Crindżu można dostać, można się również scrindżować, a także być scrindżowanym. Podacie w komentarzach przykłady użycia? Napiszcie, czy korzystacie z tego słowa i kiedy. Czekamy!!!

No dobra, żeby was nie crindżować, podajemy całościowe wyniki głosowania.
1 miejsce – CRINGE
2 miejsce – SZTOS
3 miejsce – KOX
4 miejsce – IDK
5 miejsce – DRAMA
6 miejsce – ROZKMINA
7 miejsce – SPINA
8 miejsce – AFK
9 miejsce – NOOB
10 miejsce – TRIGGEROWAĆ.

Pamiętajcie, starszaki, że to lista zakazana dla osób 25 plus02/06/2021 Pilzno

Za nami tydzień z jednym z największych polskich poetów Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, którego rok właśnie obchodzimy. Tak uczciliśmy jego setną rocznicę urodzin. Z Izą Jałowiec i Aleksandrem Dudzińskim opowiadaliśmy o tym, jak pisał, jak układało mu się z matką, jak intensywnie kochał i chciał walczyć za ojczyznę. Przybliżyliśmy również kilka jego wierszy (w wykonaniu Dominiki Fulary, Natalii Kopery, Karoliny Molek i Anety Molek) i dołożyliśmy kilka ciekawostek, żeby się nie zmarmurzył, bo to fajny chłopak był.

Cofnęliśmy czas o kilkanaście dekad i znów patrzyliśmy na świat przestraszonymi oczami świadka wojennych potworności, ale też heroicznych wyborów i zwykłego życia w czasach temu niesprzyjających. Baczyński to symbol zatrutej rzeczywistości, w której trudno ocaleć, choć najważniejsze, aby się starać. To przesłanie również dla nas. Mamy nadzieję, że choć trochę go polubiliście.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji przedsięwzięcia i byli z nami w kolejne dni z Baczyńskim. Pamiętajcie: literatura jest dla ludzi.link do filmu

01/06/2021 Pilzno

Czy w RBS I świętuje się Dzień Dziecka? No raczej. Wiek naszych uczniów nie ma tu nic do rzeczy, każda okazja do bycia razem i cieszenia się wspólnie spędzonymi chwilami zasługuje na to, by ją wykorzystać.

I wykorzystaliśmy. 1 czerwca poświęciliśmy na promowanie nawyków pozwalających o siebie zadbać. W roli głównej: sport i integracja. Na boisku królowały piłka nożna i piłka siatkowa, bez spiny i zbędnej rywalizacji. Ot tak, żeby rozruszać kości po okresie zdalnej nauki i przypomnieć sobie, jak to jest być drużyną na żywo. Dla dziewczyn zorganizowaliśmy dodatkowo warsztaty kosmetyczne. Choć uważamy, że nasze uczennice są piękne bez makijażu, postanowiliśmy im pokazać najnowsze trendy w tym zakresie i nauczyć, jak dbać o młodą cerę.

Nie zapomnieliśmy o najważniejszym. Po sportowych rozgrywkach i warsztatach przyszedł czas na ognisko. Płomienie i gorące kiełbaski gwarantują niekończące się żarty i wybuchy śmiechu. Dzień dziecka uczciliśmy więc typowo dziecięcą radością. I zamierzamy to powtarzać.01/06/2021 Pilzno

Uwaga! Grupa uczniów RBS I w Pilźnie wraz z opiekunami i Panią Dyrektor znalazła się w… lesie! I spędziła tam kilka dobrych godzin. Na szczęście wszystko było zaplanowane i te kilka godzin spędzonych w Machowej okazało się naprawdę miłym przeżyciem. Gospodarze, czyli Koło Łowieckie TROP, zapewnili mnóstwo atrakcji, od spacerów poczynając, a na poznaniu wyposażenia wojskowego i strażackiego kończąc. Piknik był też okazją, by postrzelać do tarczy i pojeździć wertepowymi kuzynami swojskich samochodów osobowych.

Udział w pikniku rodzinnym, będący efektem współpracy Szkolnego Koła Caritas z Kołem Łowieckim TROP, był naszym podziękowaniem dla tych uczniów i uczennic, którzy w szczególny sposób angażują się w życie szkoły. Chcieliśmy im pokazać, że doceniamy ich starania i zachęcić do współpracy przy kolejnych szkolnych inicjatywach. A tych u nas nie brakuje.19/05/2021 Pilzno

We wtorek 18 maja odbył się finał międzyszkolnego konkursu fryzjerskiego pt. "Kwiaty we włosach" zorganizowanego przez naszą szkołę. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom:)link do filmu

06/05/2021 Pilzno

230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodziliśmy i hucznie, i wesoło. Samorząd Uczniowski zadbał o to, abyśmy mogli w tych dniach cieszyć się z bycia Polakami i jednocześnie pogłębić swoją wiedzę o radosnej rocznicy. Jeszcze przed majówką uczniowie mieli okazję poznać kulisy uchwalenia konstytucji podczas niezwykle ciekawego spotkania online z historyczką panią Zofią Mossoń i razem z panią Karoliną Baryłecką przeanalizować słynny obraz Jana Matejki poświęcony temu wydarzeniu. Członkowie SU pod opieką pań Małgorzaty Szatkowskiej - Fis oraz Eweliny Dobosz przygotowali i przedstawili swoim koleżankom i kolegom prezentacje związane z trzeciomajowym świętem. Interaktywne lekcje przydały się w trakcie konstytucyjnego quizu. Pytań było dwadzieścia, a dobrych wyników sporo. Zwyciężyła Julia Krzewińska (2D), a tuż za nią uplasowali się Błażej Tomasiewicz (2A) oraz Monika Wyszyńska (1A). Serdecznie gratulujemy historycznego zapału. Podczas majówki dumnie prezentowaliśmy polskie barwy. Biały i czerwony znalazły się na wielu domach naszych uczniów i nauczycieli, a wieszanie flagi udokumentowaliśmy w albumie, który można obejrzeć na Facebooku. W trakcie Święta Konstytucji pilźnianie otrzymali od nas patriotyczne kotyliony podkreślające dumę z faktu, że mieliśmy pierwszą taką ustawę w Europie i drugą na świecie. Obdarowaliśmy nimi mieszkańców miasta uczestniczących w obchodach rocznicowych w kościele parafialnym. Takie rocznice aż chce się celebrować na bogato. I mimo pandemii naprawdę się udało.06/05/2021 Pilzno

Nigdy dość mówienia o zdrowym stylu życia. I działania! O tym, ile spać, by poranne wstawanie przestawało być torturą, co jeść, by mieć mnóstwo energii i móc się koncentrować na działaniu, i w jakich produktach szukać składników odżywczych odpowiednich dla nastolatków opowiadali podczas swoich prelekcji członkowie SU Weronika Kuliś oraz Nikodem Kędzior, a także pani dietetyk Katarzyna Podgórska. Uczniowie chłonęli wiedzę jak witaminy. Teraz trzymamy kciuki, by dobre i fachowe rady przerodziły się w stałe nawyki.

05/05/2021 Pilzno

W ostatni piątek, 30 kwietnia, z łezką w oku i żalem w sercu żegnaliśmy uczniów klasy maturalnej Niepublicznego Liceum dla Dorosłych. Zostawiliście w naszej szkole cząstkę siebie, i my będziemy o tym pamiętać. Te twarze, osoby, skojarzenia pozostaną w nas na zawsze, uwierzcie nam. Gdy kolejny bardzo aktywny rocznik opuszcza mury tej szkoły, jest to zawsze smutek, zawsze trochę żal. Nie dajcie się temu światu, postawcie twarde warunki i kształtujcie swoje osobowości tak, aby powiedzieć po kolejnych latach, że zrobiłem, co mogłem, osiągnąłem, co chciałem, że mi się udało. Tego z całego serca wam życzymy. Trzymamy też kciuki za tych, którzy zdecydowali się przystąpić do matury, i czekamy na pozytywne wyniki. Mamy nadzieję, że w pamięci tegorocznych absolwentów pozostaną tylko mile i piękne wspomnienia wspólnie spędzonych lat. Powodzenia w dalszym życiu, kochani, młodzi ludzie!

05/05/2021 Pilzno

W szkolnym konkursie zorganizowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego wzięło udział 106 uczniów naszej szkoły. Chcielibyśmy zakomunikować, że podliczone zostały wyniki testu wiedzy o piłce nożnej organizowane przez naszą szkołę. Wyselekcjonowaliśmy 8 osób z najlepszymi rezultatami. Miło nam poinformować, że zwycięzcą został Głogowski Filip.
Miejsca:
1. Głogowski Filip 40/50 czas: 15:49
2. Brudny Konrad 40/50 czas: 20:34
3. Kipias Patryk 37/50 czas: 24:42
4. Szewc Robert 37/50 czas: 25:59
5. Wojtuła Dominik 36/50 czas: 16:11
6. Modelski Jakub 34/50 czas: 17:22
7. Lebryk Patryk 34/50 czas: 17:28
8. Molek Karolina 34/50 czas: 31:19

Dziękujemy za liczny udział i serdecznie gratulujemy

12/04/2021 Pilzno

Kiedy w 966 roku książę Polan przyjmował chrzest i żenił się z Dobrawą, nic nie wskazywało na to, że 1055 lat później w odległym od miejsca tych wydarzeń Pilźnie powstanie prezentacja na ten temat nagrodzona w I Ogólnopolskim Konkursie Multimedialnym „Chrzest Polski” , zorganizowanym przez fundację Słowo.

Serdecznie gratulujemy autorkom tego dzieła: Magdalenie Bal oraz Karolinę Molek, które opisały wiekopomne wydarzenie w słowach i obrazach, próbując przy okazji wczuć się w sytuację i poznać emocje bohaterów. Ich trud i starania zostały docenione, wierzymy, że samemu Mieszkowi spodobałaby się ta praca.

Dziewczyny – oprócz dyplomów i podziękowań – otrzymały również wartościowe książki na temat wydarzenia dającego początek polskiej państwowości. Cieszymy się razem z nimi:)


19/03/2021 Pilzno

Tegoroczny dzień profilaktyki poświęciliśmy w całości światu wirtualnemu. Pandemia i nauka zdalna tylko wyostrzyły zachowania przemocowe w sieci i przeniosły na grunt mediów społecznościowych i forów niesnaski ze świata rzeczywistego. Na kolejnych zajęciach skupiliśmy się na negatywnych emocjach pojawiających się w czasie pandemii i izolacji (psycholog Sylwia Janiec), na formach internetowego hejtu (p. Aneta Ziaja-Dojka), uregulowaniom prawnym cyberprzemocy (policjant Tomasz Totko) oraz radzeniu sobie ze stresem, również dzięki odpowiedniej diecie (p. Dawid Florian). Zajęcia były okazją do przyjrzenia się starym problemom w nowej odsłonie i powiedzenia: sprawdzam. Każdy mógł zadać sobie pytanie, czy omawiany problem jego również dotyczy, a jeśli tak – znaleźć potrzebne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że po takim dniu łatwiej nam będzie poruszać się po wirtualnym świecie i potem wrócić do codzienności.


17/03/2021 Pilzno

Zespół Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu zaprosił uczniów szkół branżowych do udziału w konkursie cukierniczym dotyczącym wypieków walentynkowych. Należało upiec ciasto i przygotować prezentację, która to dokumentuje, opatrując ją dodatkowo ciekawostkami związanymi ze świętem zakochanych.

Konkurs okazał się wymagający, tym milej jest nam poinformować, że uczennice Julia Garncarz (1a) i Marcelina Czekańska (2d) zajęły odpowiednio II i III miejsce. Serdecznie gratulujemy tak dziewczynom, jak i paniom czuwającym nad realizacją prac – Ewelinie Dobosz oraz Małgorzaty Szatkowskiej-Fis. Finaliści mają okazję uczestniczyć w warsztatach cukierniczych, na których zdobywają dodatkowe umiejętności, dzięki którym ich ciasta będę jeszcze smaczniejsze i piękniejsze.

A prace naszych utalentowanych cukierniczek oraz zdjęcia z gali finałowej i warsztatów znajdziecie poniżej. Podziwiajcie do woli.Prezentacja Marceliny Czekańskiej
Prezentacja Julii Garncarz
09/03/2021 Pilzno

Poradzili sobie z dżdżystą pogodą, rozkminiali, co to niebieskie migdały, i wiedzieli, czemu ten biedny kot musi być w worku. znaleźli błędy w skomplikowanych zdaniach, a do tego byli najszybsi. Na pewno nie mówią "poszłem" i "kołdra".

Oto przed wami pełne grono zwycięzców konkursów językowych organizowanych w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Konkurs przygotowali nauczyciele języka polskiego: Krzysztof Bernaś i Joanna Pietrzycka. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy , tym którzy mają świetne wyczucie gramatyczne oraz niezłą wiedzę i nie wahają się jej użyć:
Maciej Drożdż
Monika Wyszyńska
Franciszek Sas
Julia Garncarz oraz
Karolina Pikul. Najlepsi w rozgrywkach językowych otrzymali nagrody i dyplomy.26/02/2021 Pilzno

Słuchamy was z uwagą, ale nie zawsze rozumiemy. Używacie nieznanych nam słów, które też chcielibyśmy poznać. Zdradzicie swoje tajemnice?
Projekt ROZKMINIAMY TO ma doprowadzić do stworzenia słownika języka młodzieżowego. Poprosimy Was o współpracę, a teraz tylko zagajamy i informujemy, co się będzie działo.
Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie jest inicjatorem projektu, ale są z nami również trzy inne fantastyczne placówki:
– Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Tarnowie
– Zespół Szkół w Oleszycach
– Zespół Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu
Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami i wierzymy w owocną współpracę!23/12/2020 Pilzno21/12/2020 Pilzno

Wystarczył samochód, trochę dobrych chęci i przyłączyliśmy się do ekipy Świętego w czerwonym ubraniu? Jak? To proste. Szkolne Koło Caritas pomogło w tym roku dostarczyć wszystkim potrzebującym świąteczne paczki przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilzneńskiej. A przy okazji trochę radości, które o tej porze roku na pewno się przyda. Gdyby się lepiej przyjrzeć, to łatwo byłoby zauważyć, że już od dawna jesteśmy w ekipie Mikołaja – nasz Caritas przecież też ma czerwone koszulki. Przypadek? Mamy nadzieję, że wszyscy obdarowani poczują dzięki staraniom Towarzystwa i małej pomocy szkoły magię nadchodzących Świąt, nawet jeśli z nieba nie spadnie nawet jedna śnieżna gwiazdka.08/12/2020 Pilzno

W tym roku Mikołaj Szkoły Branżowej zawitał do Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy. Nie potrzebowaliśmy reniferów, sań ani śniegu, wystarczyło zaangażowanie dyrekcji szkoły, uczniów, absolwentów i nauczycieli, dzięki którym wypełniliśmy czerwony worek po brzegi i sprawiliśmy radość wielu dzieciakom. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji i liczymy na Was w przyszłym roku. Wędrówka naszego Mikołaja do Dębicy nie zmęczyła go na szczęście na tyle, by nie włączył się w lokalną akcję pomocową: Mikołajkowy Dar Serca – Rehabilitacja dla Najmłodszych. Jak wiele innych instytucji z gminy Pilzno zebraliśmy wśród pracowników szkoły, uczniów, współpracujących z nami przedsiębiorstw i wielu sympatyków RBS mnóstwo ciekawych fantów i wystawiliśmy na aukcje. Udało się zebrać w sumie ponad 1800 zł dla małych potrzebujących. Na zdrowie, dzieciaki! Możemy powiedzieć jedno: bycie Mikołajem to najprzyjemniejsza praca na świecie! Aż żałujemy, że nie możemy kształcić w tym zawodzie…07/12/2020 Pilzno

Nie spodziewaliśmy się, że nasza inicjatywa okaże się tak popularna. W wirtualny międzyszkolnym konkursie wiedzy o Bł. Karolinie Kózkównie, naszej patronce wzięło udział 115 uczestników z 18 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej. Zadanie uczestników było odpowiedzieć na 35 szczegółowych pytań dotyczących życia i kultu młodej błogosławionej w jak najkrótszym czasie. Wielu z nich poradziło sobie z tym zadaniem znakomicie i zdobyło ponad 80 procent punktów a przy wyłanianiu zwycięzców musieliśmy sprawdzać czas wykonania zadania.

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostali:
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - Bartłomiej Grodowicz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowie (35 pkt/35),
II miejsce - Julia Pocica ze Szkoły Podstawowej w Smarżowej (34 pkt/35),
III miejsce – Amelia Szukała ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach-Bogusz (34 pkt/35); zdecydował czas udzielania odpowiedzi.
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce - Antonina Rachwał (35 pkt/35) z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni,
II miejsce - Sabina Synowiec (35 pkt/35) z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, zdecydował czas udzielania odpowiedzi,
III miejscu - Małgorzata Wójcik (34 pkt/35) z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom, a wszystkim uczestnikom zmagań bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Organizatorzy
Dyrektor Szkoły Anna Smołucha
Ewelina Dobosz
Małgorzata SzatkowskaZobacz filmik


23/11/2020 Pilzno

CZYTALIŚMY W PRZERWIE Kiedy zgłaszaliśmy się do kampanii PRZERWA NA CZYTANIE, mieliśmy cichą nadzieję, że pandemia pozwoli nam ją zrealizować w murach szkoły, a do tego sporo pomysłów na realizację. Wyszło inaczej i nasza przerwa na książkę była równie zdalna jak lekcje przez ostatnie tygodnie. Było trudniej, ale może przez to ciekawiej? Efekty prezentujemy powyżej i dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy się w akcję włączyli. Wśród czytających jest również nasza Pani Dyrektor, która od zawsze podkreśla, że to jedna z jej ulubionych rozrywek. Jesteśmy wdzięczni organizatorowi, Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, za zaproszenie do tej międzynarodowej inicjatywy, i mamy nadzieję, że nasz wkład pozwoli pobić rekord liczby uczestników. Trzymamy kciuki! Cóż, książka z pewnością nie zwalcza żadnego wirusa – chyba że wirusa nudy i niewiedzy. Ale w pandemii czy poza pandemią – doskonale się sprawdza podczas długich wieczorów i chwil, w których mamy ochotę na przeżycie czegoś innego, niż oferuje rzeczywistość wokół nas. Kto czyta, temu zawsze coś świta:)03/11/2020 Pilzno

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oficjalne podziękowanie za udział w "Narodowym Czytaniu" w 2020 r.
Wyrazem tego podziękowania jest okolicznościowy egzemplarz "Balladyny" z wpisem Pary Prezydenckiej. Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i wzbogaci księgozbiór naszej biblioteki szkolnej.
Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspierali akcję i brali w niej udział. Dziękujemy lektorom i słuchaczom oraz zapraszamy na Narodowe Czytanie w przyszłym roku.zobacz zdjęcia


30/10/2020 Pilzno

Początek listopada to moment, w którym jesienna zaduma nabiera szczególnego charakteru. Czas wspominania zmarłych pozwala przenieść się do przeszłości i powiązać ją ze współczesnością. W naszej szkole w tych szczególnych chwilach pamiętamy również o ludziach, którzy oddali krew za to, by nasza ojczyzna miała właśnie taki kształt, jaki ma obecnie. Dlatego właśnie postanowiliśmy przed Wszystkimi Świętymi zadbać o żołnierskie groby na pilźnieńskim cmentarzu, uprzątnąć je i zapalić symboliczne znicze. Był czas na pracę fizyczną i na chwilę refleksji nad przemijaniem. Akcję zorganizowały wspólnie Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski.
Zawsze pamiętamy!Koncert Życzeń


27/10/2020 Pilzno

Na początku był sobie słoik, taki sam, jakich całe mnóstwo widujecie każdego dnia. Ten jednak nie był tak całkiem zwyczajny. W ciągu kilku tygodniu wpadło do niego całe 134 zł i 50 gr. Znamy różne sposoby na zagospodarowanie takiej sumy, ale ten był najszlachetniejszy – cała kwota została przeznaczona na schronisko dla psów w Podgrodziu prowadzone przez fundację Psi Azylek. Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski planowały to od początku i finalnie oprócz karmy zawiozły do schroniska również sporo radości. Psy na widok karmy i życzliwych ludzi machają ogonami w ciekawszy sposób, uwierzcie. A jeden z nich został nawet wyprowadzony przez naszą drużynę na spacer. Była frajda.14/10/2020 Pilzno

Bez uścisków dłoni, bez życzeń składanych twarzą w twarz – jedynie na dystans bądź telepatycznie. Bo dobra energia zawsze dotrze, gdzie trzeba. Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy z zachowaniem szczególnej pandemicznej ostrożności, choć jednocześnie nie mogliśmy zrezygnować z tego, by podziękować wszystkim uczącym i troszczącym o młodzież za ich trud i codzienne zaangażowanie. Na szczęście jesteśmy szkołą nadążającą za technologią i to właśnie ona pozwoliła nam połączyć się poprzez ekran z całą szkolną społecznością i wspólnie celebrować to święto. Poszliśmy w styl retro i stworzyliśmy dla pracowników szkoły Koncert życzeń – pełen ciepłych słów, serdecznych uśmiechów i piosenek wypełnionych optymistyczną treścią. A teraz jeszcze raz życzymy wszystkim, którzy z edukacją żyją na co dzień: Wszystkiego najlepszego!Koncert Życzeń


13/10/2020 Pilzno

Biblioteka RBS w Pilźnie – mówi wam to coś? Jeśli jeszcze nie, koniecznie zajrzyjcie do niewielkiego pomieszczenia obok sekretariatu, a także na Instagram, gdzie biblioteka próbuje się promować. Na profilu biblioteka_rbs_pilzno będziecie mogli na bieżąco śledzić nasze książkowe (i nie tylko) polecanki, zobaczycie, jak wzbogacamy szkolny księgozbiór i jakie działania związane z czytaniem podejmujemy. W październiku biblioteka mocno poleca książkę dębiczanina Radka Raka, która przy pomocy fantastyki opowiada o dziejach naszego regionu, a w szczególności o pochodzącym ze Smarżowej Jakubie Szeli. Baśń o wężowym sercu to nasza powieść miesiąca. Do jej przeczytania zachęca na insta sam autor – zgodził się opowiedzieć o swoim dziele specjalnie dla społeczności RBS w Pilźnie. Weź, zobacz, a potem pożycz i czytaj. Zapraszamy. I pamiętajcie: biblioteka_rbs_pilzno. Do zobaczenia przy książce.Kliknij


09/10/2020 Pilzno

W piątkowy wieczór członkinie szkolnego Koła Caritas Paulina Świstak i Natalia Dziadek wraz z opiekunką Anetą Ziają-Dojką, Panią Dyrektor Anną Smołuchą oraz panią Danutą Bryg poprowadziły w kościele parafialnym w Pilźnie tradycyjną jesienną modlitwę różańcową. W ten sposób pokazaliśmy, na jakich wartościach nam zależy, ale też to, że jesteśmy częścią lokalnej społeczności i chcemy uczestniczyć w praktykach i tradycjach pielęgnowanych w Pilźnie. Co roku staramy się włączyć w ten zwyczaj i tym samym pielęgnować regionalne poczucie wspólnoty.08/10/2020 Pilzno

Znacie tę historię? Dziewczynka idzie przez las, spotyka groźne zwierzę, a potem ląduje w jego brzuchu, razem ze swoją schorowaną babcią. Na szczęście jest też część optymistyczna opowieści i wszystko ostatecznie kończy się dobrze. Klasyczną historię braci Grimm nasze szkolne koło Caritas w porozumieniu z biblioteką szkolną przeniosło na ekran i powstała przyjemna opowieść dla dzieciaków w każdym wieku. Dziewczyny odgrywające role Czerwonego Kapturka, babci, wilka, a także gajowego, który rozprawia się z groźnym łakomczuchem po mistrzowsku, zachwyciły nas swoją grą aktorską i podejściem do trudnego tematu. Ta bardzo emocjonalna ekranizacja baśni to nasz podarunek dla dzieciaków z okolicznych przedszkoli, których z powodu pandemii nie możemy odwiedzić osobiście. Wierzymy, że dostarczy im wielu wrażeń.

Szkolne Koło Caritas i biblioteka szkolna serdecznie dziękują za pomoc w realizacji projektu dziewczynom z klas drugich: Dominice Fularze, Gabrysi Bożek, Izie Jałowiec, Ani Szewc i Oli Przybyło. Jesteście niezastąpione!Zobacz filmik


07/10/2020 Pilzno

Znakomite trzecie miejsce zajęła we środę, 7 października, nasza męska drużyna podczas mistrzostw powiatu w sztafetowych biegach przełajowych w Dębicy. Chłopcy pod wodzą p. Dawida Floriana nie szczędzili sił, by dotrzeć do mety jak najszybciej, a znając ich zapał i zaangażowanie, nie dziwimy się w ogóle, że stanęli na podium. Duma nas rozpiera i składamy całej szóstce oraz opiekunowi serdeczne gratulacje. Czekamy na kolejne laury, chłopaki! W drużynie biegaczy znaleźli się: Nikodem Kędzior (1b), Kacper Baran (1b), Kacper Klucznik (2a), Wojciech Traciłowski (1c), Łukasz Czyjt (2c), Patryk Tatarczany (2c). Skład – jak się okazało – wyborowy.zobacz zdjęcia


01/10/2020 Pilzno

Wiedzieliście, że 1 października przypada Dzień Seniora? Uczciliśmy to święto przygotowaniem i wręczeniem kartek okolicznościowych z życzeniami członkom Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów oraz mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu. Podziękowaliśmy im za to, że chcą się spotykać z młodymi ludźmi i dzielić z nimi swym bogatym doświadczeniem. Wiele możemy się od nich – i przy nich – nauczyć, tak o świecie, jak i nas samych.

Akcja Kartka dla Seniora to inauguracja naszych działań w ramach ogólnopolskiego projektu Z Kulturą Mi do Twarzy, który w naszej szkole koordynują panie Małgorzata Szatkowska, Ewelina Dobosz i Aneta Ziaja-Dojka. W ten sposób zrealizowaliśmy moduł III „Sztuka łączy wszystkich”. Już szykujemy kolejne akcje. Damy Wam znać.30/09/2020 Pilzno

Tegoroczny Dzień Chłopaka, przypadający 30 września, Samorząd Uczniowski RBS I w Pilźnie postanowił uczcić na słodko. Uczniowie płci męskiej, ale też nauczyciele, zostali poczęstowani cukierkami i obsypani najlepszymi życzeniami. Dziewczyny oraz opiekunka samorządu pani Małgorzata Szatkowska-Fis chciały w ten sposób wyrazić swój stosunek do kolegów i pokazać, że są dla nich ważni. Jak donoszą najbardziej zainteresowani, cukierki były wyśmienite i pozwoliły spędzić ten wyjątkowy dzień w znakomitych humorach. Chłopaki, jeszcze raz wszystkiego dobrego!zobacz zdjęcia


24/09/2020 Pilzno

Lepiej zapobiegać, niż karać – ta zasada przyświeca nam za każdym razem, kiedy zapraszamy do naszej szkoły przedstawicieli policji i innych służb porządkowych. Nasz mundurowy gość został zaproszony do szkoły przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę oraz panią pedagog Anetę Ziaję-Dojkę. Tym razem poprosiliśmy pana Tomasza Totkę, zajmującego się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy, o przedstawienie naszym uczniom konsekwencji prawnych przestępstw i wykroczeń powiązanych z tą grupą wiekową. W środę 23 września policjant zobrazował młodym ludziom cały proces karania winnych i wskazał zasady nim rządzące, a także przypomniał o odpowiedzialności za własne postępowanie. Trzeba przyznać, że nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, jak precyzyjnie działa prawo. Spotkanie potraktowaliśmy jako element działań prewencyjnych i profilaktycznych, na których od lat się skupiamy w naszej pracy pedagogicznej.zobacz zdjęcia


24/09/2020 Pilzno

24 września był szczególnym dniem w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie, ponieważ po raz kolejny odbył się u nas ENGLISH DAY, tzn. Dzień Języka Angielskiego. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenie motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. W ramach tego dnia przeprowadzono międzyklasowy konkurs wiedzy, w którym uczniowie musieli się wykazać znajomością słów i zwrotów w języku angielskim. Współzawodniczące klasy z chęcią wzięły udział w rywalizacji. Zwyciężyła klasa 2b, która otrzymała pamiątkowy puchar, a na kolejnych miejscach uplasowały się klasy 2a, 2c i 2d. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych potyczkach językowych organizowanych w naszej szkole.zobacz zdjęcia


22/09/2020 Pilzno

Dzień pełen wrażeń przeżyli w Chotowej nasi trzecioklasiści. Zainspirowani przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę, łapali ostatnie promienie letniego słońca w towarzystwie wychowawców i nauczycieli, ale przede wszystkim pracowali nad własną postawą. Park linowy cieszył się wielką popularnością, podobnie jak gry zespołowe, jak i jazda na specjalnych rowerach, równie ważne było jednak spotkanie z niecodziennymi gośćmi, którzy przyjechali na zaproszenie pani pedagog Anety Ziaja-Dojka. Członkowie Wspólnoty Cenacolo bez ogródek i zbędnych ozdobników opowiedzieli o swojej trudnej i nierównej walce z nałogami, przedstawili ciekawą perspektywę i pokazali młodym ludziom, że warto omijać podobne zasadzki. Historie tych zmagań pozwoliły uczniom na gruntowne przemyślenie wielu spraw i pracę nad nową drogą życiową, a pewnie również na powzięcie ważnych decyzji. W połączeniu ze sportowymi wrażeniami i wspólnym biesiadowaniem przy ognisku stanowiły skuteczny element działań profilaktycznych.zobacz zdjęcia


23/09/2020 Pilzno

Zapraszamy do udziału w projekcie staży zagranicznych, programu Erasmus+ "Manjares españoles - poznajemy gastronomię Andaluzji" realizowanym przez konsorcjum;
Fundacja DELTA – lider, Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie, Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Tarnowie oraz Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie we współpracy z hiszpańską firmą pośredniczącą Universal Mobility SL w Grenadzie.
Projekt został przygotowany w celu poprawy funkcjonowania Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Tarnowie i Pilźnie oraz umożliwienie 24 osobom uczącym się w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz oraz kadrze - 10 osobom prowadzącym i odpowiedzialnym za kształcenie i szkolenie zawodowe, podwyższenia kompetencji z zakresu zarządzania procesami kształcenia zawodowego oraz kompetencji pracowników prowadzących i nadzorujących kształcenie i szkolenie zawodowe uczniów.

Projekt polega na przeprowadzeniu 2-tygodniowych staży zawodowych w Grenadzie (Hiszpania) dla 24 uczniów Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Tarnowie i Pilźnie oraz 1-tygodniowych mobilności kadry. Staże odbywać się będą w następujących terminach: Grupa A/ 12 uczniów + 1 opiekun 01.03-12.03.2021 /kucharz, cukiernik, piekarz/ 12 dni + 2 dni podróż Grupa B/ 12 uczniów + 1 opiekun 15.03-26.03.2021 / kucharz, cukiernik, piekarz/ 12 dni + 2 dni podróż Grupa C/ 10 osób kadry - 08.03.2021 - 12.03.2021/ 5 dni roboczych + 2 dni podróż.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną i panujący stan pandemii w Europie powyższe terminy mogą ulec zmianie - przesunięciu na okres późniejszy o czym uczestnicy będą informowani na bieżąco.
W załączeniu Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie który przedstawia Warunki uczestnictwa w projekcie - osób uczących się i kadry, zasady rekrutacji uczestników projektu, zasady organizacji zajęć przygotowujących do stażu oraz prawa i obowiązki uczestnika Projektu.
Formularze zgłoszeniowe do pobrania ze strony internetowej Izby Rzemieślniczej, szkoły i fundacji Delta składamy u wychowawcy klasy lub sekretariacie szkoły lub sekretariacie Izby Rzemieślniczej w Tarnowie.

Dodatkowe informacje koordynator projektu Mieczysław Urbański tel. 793 439 974Zaproszenie


Regulamin rekrutacji


Formularz zgłoszeniowy - uczeń


Formularz zgłoszeniowy - pracownik


14/09/2020 Pilzno

Kiedy branżówka wychodzi na miasto, to wiedz, że coś się dzieje. Tym razem zorganizowaliśmy sobie zajęcia w terenie, żeby przyłączyć się do fantastycznej akcji pod nazwą Sprzątanie Świata. Całej gminy posprzątać się nie udało, ale w okolicy naszej szkoły, rynku i pilzneńskiego cmentarza jest teraz bardzo porządnie. W akcji wzięli udział uczniowie klas drugich, a kierowała nami pani Aneta Ziaja-Dojka, prawdziwy śmieciowy detektyw Przyłączyli się do nas też inni nauczyciele i wspólnie wypełniliśmy odpadami kilka sporych worków. Oczywiście wszyscy pamiętaliśmy, że mamy pandemię i stosowaliśmy się do zaostrzonych wytycznych organizatorów.

Akcję sprzątanie świata – to już dwudziesta siódma edycja – organizuje corocznie fundacja Nasza Ziemia, w tym roku była to już 27 edycja. To część globalnego przedsięwzięcia o nazwie Clean up The World, które zostało wymyślone w Australii, ale szybko podjęto temat również na innych kontynentach. W tym roku organizatorzy położyli akcent na segregację i recykling plastiku – o tym też zamierzamy w naszej szkole pamiętać. Uważamy, że naprawdę warto ruszyć swoje szanowne ego i zrobić coś dla przyrody i dla planety. Każdy śmieć się liczy!, jeśli tylko trafi do odpowiedniego worka.zobacz zdjęcia


14/09/2020 Pilzno

Gdy wrześniowe słońce pozwala już nieco odetchnąć, a temperatura powoli przyzwyczaja do jesiennych spadków, co roku z całą grupą nowych uczniów idziemy na górę Liwocz. Odsłania ona przed nami swoje widoki i daje się zdobywać. To pierwszy test dla pierwszoklasistów – z wytrwałości, hartu ducha, umiejętności współdziałania w grupie i zdolności do mobilizacji. Wychowawcy klas pierwszych, poznają swoich uczniów, uczniowie poznają się nawzajem, a przy tym odbywa się niepostrzeżenie lekcja geografii, religii i lokalnej historii. W związku z tym, że na górze Liwocz znajduje się kaplica z punktem widokowym na szczycie, którego znajduje się jubileuszowy krzyż, korzystając z okazji, że tego dnia przypadało Święto Podwyższenia, celebrowaliśmy Mszę Świętą połączoną z krótkim wykładem naszego księdza katechety Roberta Osaka. W spotkaniu wzięła udział Pani Dyrektor Anna Smołucha, wychowawcy klas pierwszych oraz nauczyciele: Pani Ewelina Dobosz i Pan Dawid Florian. Podczas pobytu na wzniesieniu Liwocz, młodzież nie tylko podziwiała piękne widoki, ale również lepiej się poznała dzięki zabawom integracyjnym. A dzień pełen wrażeń zakończyło zwyczajowe pieczenie kiełbasek. Własnoręcznie przygotowany posiłek na świeżym powietrzu, po aktywnie spędzonym czasie wypełnionym ćwiczeniami i zabawami, bardzo wszystkim smakował! Wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i zadowoleni.zobacz zdjęcia


Kontakt

  ul. Lwowska 14, 39-220 Pilzno
  14 672 21 41
  rzszpilzno@interia.pl

Copyright © Aneta Ziaja