rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2017/2018

03/09/2018 Pilzno

3 września społeczność Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie powitała nowy rok szkolny 2018/2019. Wakacje już dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie przyszedł czas na ponowne spotkanie. Wypoczęci, opaleni i z uśmiechami na twarzach pełni zapału do pracy uczniowie wrócili do szkoły. Rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją – przejściem ze sztandarem szkoły do kościoła parafialnego, skąd – po mszy świętej – udaliśmy się na halę sportową, aby słuchając okolicznościowych przemówień i przygotowanej na ten dzień akademii nabrać sił na najbliższe dziesięć miesięcy. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Anna Smołucha, która z całego serca powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych. W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych, podkreśliła, że będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności. W inauguracji roku szkolnego wziął udział również Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie Pan Andrzej Kuta. Nasi uczniowie nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Uroczysta delegacja z należytym szacunkiem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Życzenia samych sukcesów dla Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej oraz uczniów w imieniu organu prowadzącego złożył Prezes Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości Pani Dyrektor Anna Smołucha podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu sukcesów, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości dla naszych uczniów. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, aby wspólnie rozpocząć podążanie ścieżkami wiedzy.. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

19/06/2018 Pilzno

Festiwal „Z Bł. Karoliną zaśpiewajmy” obchodzi swoisty jubileusz. Już po raz czwarty zgromadziliśmy się w amfiteatrze leśnym „Doliny Pstrąga”, by wspólnie zadumać się nad życiem i męczeńską śmiercią naszej patronki. I to w szczególnym czasie, bo właśnie w czerwcu przypadała kolejna rocznica beatyfikacji Karoliny, młodej dziewczyny z Wał-Rudy, która zawsze wiedziała, jakim ideałom służyć.

Pomysłodawczynią Festiwalu i jego dobrym duchem jest Pani Dyrektor Anna Smołucha. Bez niej ten festiwal nigdy by się nie odbył, to ona stworzyła go od samych podstaw i dba, aby był zorganizowany na najwyższym poziomie. To jej determinacja i zaangażowanie w przygotowanie festiwalu „Z Bł. Karoliną zaśpiewajmy” sprawiły, że z roku na rok przedsięwzięcie nabiera barw i staje się coraz popularniejsze. Nasz festiwal przyczynia się nie tylko do szerzenia kultu i propagowania postaci bł. Karoliny, ale również do ukazywania młodych talentów wokalnych.

W tym roku swoje umiejętności i zdolność podczas konkursu finałowego 20 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola i szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Artyści zmierzyli się ze znanymi utworami poświęconymi Błogosławionej, ale również przygotowali autorskie kompozycje i teksty oraz nowatorskie remiksy popularnych religijnych piosenek. Profesjonalne jury pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie postanowiło nagrodzić następujących wykonawców:

Kategoria: przedszkola i szkoły podstawowe:

I miejsce- Jakub Pyrchla, Jakub Chrostek, Przemysław Kusza ze Szkoły Podstawowej w Łękach Górnych
II miejsce – Grupa Przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola w Pilźnie
III miejsce (ex aequo): - Emilia Śliwa, Zuzanna Śliwa (Schola Serduszka , Parafia pw NSPJ w Dębicy Latoszynie)
- Zuzanna Stanoch ze Szkoły Podstawowej w Chotowej
- Nikodem Kuźmicki z zespołem grającym ze Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Radłowskiej

kategoria: szkoły gimnazjalne:

I miejsce- Karolina Mokrzycka z Gimnazjum w Jaworzu Górnym
II miejsce- Konrad Surdel z Gimnazjum w Łękach Górnych
III miejsce (ex aequo): - Julia Fudalej z zespołem grającym ze Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Radłowskiej
- Natalia Nowak, Aleksandra Dziedzic z Gimnazjum w Strzegocicach
Wyróżnienie: Gabriela Czernysz z Gimnazjum w Pilźnie

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne:

III miejsce- Zespół :Julia Papiernik, Karolina Papiernik, Joanna Skruch
Wyróżnienie: Mateusz Podraza, Michał Wnęk z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wkład w nasz Festiwal i zrozumienie jego idei. Mamy nadzieję, że spotkamy się z nimi w przyszłym roku.

Dziękujemy serdecznie Jego Ekscelencji Biskupowi Tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi oraz Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch w Rzeszowie za objęcie Festiwalu patronatem i patronom medialnym: radiu RDN, „Gościowi Tarnowskiemu” i „Obserwatorowi Lokalnemu” oraz sponsorom nagród pieniężnych: Dyrekcji Zakładów Metalowo-Chemicznych w Pilźnie, Prezesowi zarządu firmy transportowej "OMEGA", Zarządowi Banku Spółdzielczego w Pilźnie, Pani Alinie i Januszowi Bujakom właścicielom przedsiębiorstwa AUTOZBYT w Dębicy oraz wszystkim sponsorom. Dziękujemy Państwu Jaroszom za okazaną pomoc, wsparcie i życzliwość oraz za udostępnienie pięknego amfiteatru Leśnego, w którym młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Cieszymy się też, że na koncercie pojawiło się wielu znamienitych gości.

Zarówno widownia jaki i jury, podkreślało, że poziom zmagań uczestników oraz organizacja były na najwyższym poziomie. „Wielka mała radę dała” – śpiewali o Karolinie uczestnicy. Zapraszamy wszystkich już za rok, na jubileuszową V edycję festiwalu.

zobacz zdjęcia

19/05/2018 Pilzno

Za każdą złotówką kryje się uśmiech i gest poparcia, z każdym datkiem trafiała do puszek iskra wiary w lepszą przyszłość i nadziei na pogodniejsze jutro. Wszystkie te oznaki solidarności wraz z niebagatelną kwotą dwóch tysięcy złotych przekazaliśmy Karolince Migale podczas finału IV edycji konkursu „Z bł. Karoliną Zaśpiewajmy”. Dziewczynka mimo ciężkiej choroby i licznych operacji nie poddaje się i traktuje każdy dzień jak dar od losu. Tego można się od niej uczyć, również w muzyczne święto jej błogosławionej imienniczki, która jak nikt umiała dostrzegać wokół siebie dobro i piękno.

Zbiórkę na rzecz Karolinki zorganizowało we wcześniejszą niedzielę działające przy RBS w Pilźnie Szkolne Koło Caritas. To jedna z wielu podejmowanych przez Koło akcji charytatywnych. Organizatorzy przedsięwzięcia: Dyrektor Szkoły Anna Smołucha, Aneta Ziaja-Dojka i ks. Robert Osak zgodnie podkreślają, że są dumni ze szkolnych wolontariuszy, których zaangażowanie i ciepło przełożyło się na tak wspaniały wynik. Akcja została przeprowadzona pod kościołem pw. św. Jana Chrzciciela za zgodą proboszcza tutejszej parafii i spotkała się z życzliwym przyjęciem przychodzących na kolejne msze mieszkańców miasta. Ich hojność przerosła oczekiwania Koła.

Karolince życzymy dużo zdrowia i wytrwałości, a wszystkim tym, którzy dołączyli do naszej akcji, składamy serdecznie podziękowania.

zobacz zdjęcia

16/05/2018 Pilzno

W sobotę 16 czerwca 2018 r. w Tarnowie odbyły się uroczystości z okazji Święta Rzemiosła. Obchody miały szczególnie uroczysty charakter, gdyż związane były z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Delegacja z naszej szkoły uczestniczyła nie tylko w paradnym pochodzie ulicami miasta Tarnowa, ale również we Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, by przez wstawiennictwo patrona św. Józefa powierzyć Bogu siebie i wykonywaną pracę. Witając zgromadzonych, Ks. abp Henryk Nowacki dziękował wszystkim, którzy pielęgnują tradycje rzemiosła na naszej ziemi, dają innym pracę, ubogacają kulturę oraz budują swoje życie i działania w oparciu o Ewangelię. Kolejnym punktem w programie uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Nie byłoby wolnej Ojczyzny bez krwi i ofiar naszych przodków, którzy w różnych dziejach i okresach historii musieli stawić czoła zaborcom lub najeźdźcom dlatego minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych o wolność naszej Ojczyzny. Delegacje parlamentarzystów, województwa małopolskiego, władz miasta Tarnowa oraz bractw i stowarzyszeń oraz szkół z Tarnowa, Pilzna i Jodłowej, których organem prowadzącym jest Izba Rzemieślnicza w Tarnowie złożyły wiązanki kwiatów. Następnie w auli Urzędu Wojewódzkiego odbyły się główne uroczystości. Odbyło się też wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych rzemieślników. Chcielibyśmy zaznaczyć, iż bardzo ważne wyróżnienie odebrała nasza Pani Dyrektor Anna Smołucha - srebrny medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.

zobacz zdjęcia

14/06/2018 Pilzno

Odbyły się dwa apele, kolejno dla klas I oraz II i III. Spotkania podsumowujące drugi semestr roku szkolnego 2017/2018 obfitowały w moc atrakcji. Przybyli mogli poznać osiągnięcia uczniów na rzecz szkoły na różnorakich płaszczyznach. Pani Dyrektor Anna Smołucha przedstawiła społeczności uczniowskiej wyróżniających się uczniów, biorących udział w konkursach i zawodach sportowych. Po liczbie wychodzących na scenę można się było zorientować, jak prężnie działa założone przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę Szkolne Koło Caritas, jak wiele uczniów próbuje swoich sił w dziennikarstwie i współtworzy szkolną gazetkę, a także jak licznie biorą oni udział w sportowych zmaganiach. Pani dyrektor pogratulowała wyróżnionym uczniom i przypomniała o bezpiecznych zabawach podczas nadchodzących wakacji. W ramach realizacji planu profilaktyczno-wychowawczego odbył się również dzień pod hasłem "Bezpieczne wakacje", gdzie zaproszeni goście: policjant: Waldemar Mytkoś oraz strażak przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem i zasadami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Zwieńczeniem całego dnia był konkurs na prawo jazdy. W szranki stanęli uczniowie klas II i III, którzy nie posiadają jeszcze tego drogocennego nabytku. Zwycięsko ze zmagań wyszła Marysia Dziadek z klasy IIa, która będzie miała możliwość zrobić darmowy kurs prawa jazdy w Ośrodku Szkoleniowym dla młodocianych kierowców „KURSANT”, który ufundował główną nagrodę.

zobacz zdjęcia

07/06/2018 Pilzno

Dnia 7 czerwca odbył się I interdyscyplinarny rajd na Kałużówkę organizowany przez naszą szkołę. Podczas pieszego rajdu zorganizowanego w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego młodzież pod opieką nauczycieli szybko i bezpiecznie pokonała trasę na szczyt. Następnie uczniowie zdobywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i wykonywały określone zadania. Uczniowie zostali przeszkoleni przez strażaków z OSP na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy rajdu mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy pod okiem fachowców. Nasza młodzież poznała również sprzęt ratowniczy i sposoby jego wykorzystania. Następnie odbył się konkurs gastronomiczny, gdzie uczniowie mieli za zadanie przygotować karkówkę z grilla oraz sosy. Profesjonalne jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Anny Smołuchy, postanowiło przyznać I miejsce zespołowi z klasy Ib (Izabeli Świerczek i Tomaszowi Skowronowi), II miejsce – klasa III a (Patryk Czekański i Magdalena Szela), III miejsce – Iic (Natalia Chrząszcz i Monika Wojtuła). Warto dodać, że towarzyszyła nam wspaniała pogoda, która wzmacniała nasze wrażenia. Dzięki obejrzanym miejscom mogliśmy przenieść się w czasie i zobaczyć też szańce z I wojny światowej. Na zakończenie rajdu, wszyscy posilili się pyszną kiełbaską przy wspólnym ognisku.

zobacz zdjęcia

06/06/2018 Pilzno

W cieszącym się z roku na rok coraz większym powodzeniem Rajdzie Młodzieży o Puchar Prezesa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu nasza drużyna zajęła VI miejsce. Prowadzony przez pana Damiana Wolańskiego zespół wykazał się odpowiednią kondycją i przygotowaniem do maszerowania po szlakach Krynicy, a także wiedzą na temat Beskidu Sądeckiego. Gratulujemy serdecznie wszystkim czternaściorgu uczestnikom. Trasę ponad 15 kilometrów należało pokonać w trzy godziny, a bardziej niż szybkość liczyło się dotarcie do mety i odpowiednie wyposażenia na taką wyprawę. Finał rajdu odbył się w willi Prometówka, gdzie po sycącym posiłku odbył się konkurs wiedzowy oraz zawody plenerowe (skoki w workach, przeciąganie liny, wirujący masażysta – same przyjemności).

Uczniowie, którzy nie weszli do drużyny, mogli załapać się w tym czasie na inne atrakcje. Mieli możliwość zwiedzania Muszyny położonej na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i wizytę w słynnej pijalni oraz muzeum Nikifora. Wyjazd edukacyjny miał charakter edukacyjno-krajoznawczy, ale po zwiedzaniu i oglądaniu wystarczyło również czasu na zwiedzanie malowniczej Krynicy.

zobacz zdjęcia

19/05/2018 Pilzno

Podczas sobotniego „Święta Golonki Podkarpackiej z Pilzna” nasza szkoła była organizatorem Regionalnego Konkursu Kulinarnego dla Szkół Gastronomicznych pod tytułem: "Pilźnieńskie smaki – babcine receptury”, którego pomysłodawczynią była Pani Dyrektor Anna Smołucha. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie musieli udać się do babć, rodziców lub krewnych i zaczerpnąć przepisy z tradycyjnymi recepturami. Autorzy najlepszych prac zostali zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, gdzie mieli za zadanie przygotować potrawy według swoich przepisów. Do II etapu zakwalifikowano się cztery zespoły z szkół z całego regionu. Wszystkie potrawy pięknie się prezentowały, a jury miało trudne zadanie, gdyż bardzo wysoki poziom umiejętności reprezentowały wszystkie drużyny.

Komisja konkursowa oceniała propozycje kulinarne naszych uczestników według następujących kryteriów: zgodność z tradycją, walory organoleptyczne, estetykę przygotowania i oryginalność. W rezultacie profesjonalne jury postanowiło przyznać I miejsce Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Tarnowie za przygotowanie: maczanki krakowskiej oraz „Kućmoka”, którego walory bardzo spodobały się oceniającym. Nasza szkoła zdobyła zaszczytne II miejsce za pieczoną kaczkę w sosie śliwkowym oraz Tertinę z łososia, których smak uwiódł podniebienia jury. III miejsce przyznano Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Dębicy za przygotowanie kaczki pieczonej z warzywami podanej w sosie leśnym w towarzystwie „gołąbków podkarpackich”, przekąski z golonki z grilla i zupy szczawiowej z jajami „po polsku”. IV miejsce zajął Zespół Szkół w Brzostku za zaserwowanie pikantnego pasztetu, schabu z grzybami leśnymi z surówką ze śliwką, sernika brzosteckiego na fali miętowej. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Jak co roku na uczestników czekało wiele atrakcji; koncerty, konkursy. Podczas święta nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, w które włączyły się aktywnie uczennice ze szklonego klubu Caritas. Wolontariuszki z naszej szkoły prowadziły kącik dla dzieci, gdzie każdy chętny mógł przyjść i wrócić z całkiem odmienionym wyglądem.

zobacz zdjęcia

24/05/2018 Pilzno

24 maja uczniowie RBS I w Pilźnie, w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, odwiedzili Urząd Miejski w Pilźnie i spotkali się z Panią burmistrz Ewą Gołębiowską, która opowiedziała o swoich codziennych obowiązkach i kompetencjach. Następnie Pan sekretarz oprowadził naszych uczniów po referatach: Inwestycji, Zamówień Publicznych, Planowania Przestrzennego, Podatków, Opłat i Działalności Gospodarczej, Organizacyjno Administracyjnym, Księgowości Budżetowej. „Wszyscy pracownicy urzędu przyjęli nas bardzo miło i sympatycznie. Ten dzień był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy, a przede wszystkim mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy urzędników” – wspomina jedna z uczennic.

zobacz zdjęcia

17/05/2018 Pilzno

W czwartek, 17 maja, uczniowie w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanicy, stolarze oraz elektromechanicy uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach zorganizowanych przez panią Dyrektor Annę Smołucha. Szkoleniowiec z firmy Multifarb zapoznał naszych uczniów z klasyfikacją i podziałem farb, lakierów, tynków, rodzajami podłoży do malowania, powierzchniami nowymi oraz do renowacji, doborem odpowiedniego systemu malarskiego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi narzędziami używanymi w malarstwie. W dalszej części warsztatów tworzyli kosztorysy malarskie oraz testowali rodzaje farb na różnych materiałach. Wszyscy uczniowie brali czynny udział w szkoleniu teoretycznym jak i praktycznym. Zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą im się w dalszej ścieżce zawodowej.

zobacz zdjęcia

17/05/2018 Pilzno

W ramach szerzenia idei wolontariatu nasi członkowie szkolnego koła Caritas udali się do szkoły podstawowej w Pilźnie, gdzie przeprowadzili lekcje na temat: „Pomagając innym wzbogacamy siebie”. W ten sposób chcieli propagować szlachetne wartości niesienia pomocy wśród młodzieży szkolnej. Dzieci zapoznały się z działaniami szkolnego koła Caritas, działającego przy Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie. Wolontariusze zostali bardzo miło przyjęci przez rówieśników.

zobacz zdjęcia

11/05/2018 Pilzno

W dniu 11 maja 2018 r. już trzecia grupa młodych zdolnych opuściła mury naszego liceum dla dorosłych. W uroczystości wręczania świadectw udział wzięli: Pani Dyrektor Anna Smołucha, Prezes Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Pan Andrzej Kuta, opiekun semestru VI: Pan Krzysztof Bernaś, nauczyciele i absolwenci liceum. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor gratulując kolejnej grupie absolwentów ukończenia szkoły i osiągniętych wyników oraz życząc dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz w zbliżającym się egzaminie maturalnym. Jak zwykle przy takiej okazji wspomniano początki edukacyjne. Było miło i sympatycznie. Następnie Pani Dyrektor i opiekun semestru rozdali świadectwa ukończenia szkoły i złożyli absolwentom indywidualne gratulacje. Podczas uroczystości panowała miła atmosfera, a sami absolwenci nie mogli do końca uwierzyć, że już nastąpił koniec kolejnego, ale jak bardzo ważnego etapu w ich dotychczasowym życiu. Zawsze się coś kiedyś kończy, ale też i coś zaczyna. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim absolwentom i czekamy na następnych.

zobacz zdjęcia

11/05/2018 Pilzno

Wielki sukces odniosła para naszych uczniów podczas tegorocznej XXIVI edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży zdobywając najwyższą ilość punktów. Miło nam poinformować, że województwo podkarpackie 1 czerwca 2018 w Sejmie RP reprezentować będą Wojtek Podlasek i Maria Dziadek uczniowie klasy drugiej pod opieką Pani Karoliny Baryłeckiej. Nasi uczniowie ubiegając się o mandat posła musieli zorganizować kampanię wyborczą Heleny Sokolnickiej – posłanki na sejm z XIX wieku. Z zadania wybrnęli śpiewająco, deklasując pozostałych 648 uczestników. Każdy zespół biorący udział w tegorocznej sesji SDiM musiał wykonać projekt, składający się z 6 etapów, za które łącznie można było uzyskać 28 punktów. Tylko 5 zespołom z całej Polski udało się osiągnąć najwyższy wynik, wśród laureatów znalazła się nasza para z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie. Ponadto nasi uczniowie, jako para najwyżej nagrodzona, już w najbliższą sobotę i niedzielę, wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji problemowej, która wybierze „młodych” ministrów na ten jeden dzień, przygotuje uchwały oraz zada pytania samej minister edukacji narodowej. Jest to ogromny sukces naszych uczniów i wyróżnienie dla samej placówki. Trzymamy kciuki i życzymy owocnych obrad sejmowych.

zobacz zdjęcia

08/05/2018 Pilzno

We wtorek 08.05.2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczyciela WF – Dawida Floriana, czynnie brała udział w kibicowaniu podczas piłkarskiego meczu pomiędzy faworyzowanym Termalica Nieciecza a Sandecja Nowy Sącz. Ostatecznie mecz zakończył się remisem. Co prawda nie jest to korzystny wynik dla obu drużyn, które walczą o utrzymanie się w ekstraklasie, a zostały jeszcze tylko 2 kolejki. Podczas spotkania, które odbyło się w Niecieczy, nasi uczniowie mogli zobaczyć piłkę nożną na najwyższym poziomie, gdyż w meczu wzięło udział kilku reprezentantów Polski. Mecz był pełen walki i niezłej gry taktycznej obu drużyn. To ciekawe widowisko łączyło „przyjemne z pożytecznym”, gdyż oprócz wspólnego kibicowania, mogliśmy analizować zagrywki taktyczne obu zespołów. To pierwsze, ale jak zapowiadają nasi wuefiści nie ostatnie, takie wyjście na mecz w ramach projektu realizowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego w RBSIS w Pilźnie.

zobacz zdjęcia

20/04/2018 Pilzno

Z kolei podczas XVIII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych pt. „Bezpiecznie od startu” wszystkie miejsca na podium zdobyli uczniowie z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie, tym samym zostawiając daleko w tyle rywali. Na podium stanęli kolejno:

I miejsce -Miłosz Bielecki – uczeń RBSIS w Pilźnie
II miejsce – Katarzyna Surdel – uczennica RBSIS w Pilźnie
III miejsce – Justyna Pociask – uczennica RBSIS w Pilźnie

Warto zaznaczyć, iż dwoje najlepszych uczniów z naszej szkoły zostało zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego. Cała trójka z pewnością zasługuje na uznanie za talent i ciężką pracę nad przyswojeniem kodeksu pracy. Pełni nadziei czekamy na kolejny etap i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

zobacz zdjęcia

24/04/2018 Pilzno

Kiedy jest się w trzeciej klasie szkoły branżowej, czas najwyższy pomyśleć o przyszłości. W podjęciu dobrych decyzji naszym dorosłym już uczniom pomogły zajęcia przeprowadzone przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę na temat pozyskiwania funduszy europejskich. Organizowane wspólnie z Ministerstwem Rozwoju lekcje wskazują młodym ludziom, jak założyć własną działalność gospodarczą i odnaleźć się na rynku dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Uczniowie dostali wiele praktycznych rad dotyczących założenia Start-Up-u i rozpoczęcia pracy na własnych warunkach, poznali strukturę prawną tego typu przedsięwzięć i wymagania stawiane młodym przedsiębiorcom. Nauczyli się również, jak wypełniać potrzebne dokumenty. Lekcje miały atrakcyjną formę m.in. dzięki wykorzystaniu komiksów w ciekawy sposób obrazujących przejście od pomysłu na biznes do jego realizacji.

zobacz zdjęcia

14/04/2018 Pilzno

Nasza szkoła już po raz szósty zorganizowała Turniej Szkół Rzemieślniczych Polski Południowej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że zaproszenie Pani Dyrektor Anny Smołuchy przyjęło aż siedem drużyn z zaprzyjaźnionych szkół rzemieślniczych: Zakopanego, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Tarnowa, Krakowa, Limanowej oraz Gorlic. Wszyscy podkreślali, że spotkało ich miłe przyjęcie, a atmosfera sprzyjała pokazaniu piłkarskich możliwości. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Anny Smołuchy, naszych niezwykle zaangażowanych wuefistów – Eweliny Dobosz i Dawida Floriana – oraz całej szkolnej społeczności konkurs zyskuje prestiż i staje się ważnym wydarzeniem w kalendarzu sportowym takich szkół jak nasza.

Najważniejszy puchar zdobyła reprezentacja z Branżowa Szkoły I Stopnia w Tarnowie, dumne II miejsce i puchar przypadł Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie, natomiast III miejsce zdobyła drużyna z Nowego Sącza. Najlepszym bramkarzem Turnieju został wybrany zawodnik z Krynicy, a statuetka najlepszego strzelca trafiła w ręce zawodnika z Tarnowa – Pawła Brody. Najlepszym zawodnikiem według naszego jury był Dawid Mikulec z Nowego Sącza. Nie trzeba chyba dodawać, że brawom nie było końca.

Oprócz znamienitych piłkarzy znaleźli się również na naszej najważniejszej sportowej imprezie również inni wspaniali goście. Miło nam było powitać Burmistrz Pilzna panią Ewę Gołębiowską, Prezesa Izby Rzemieślniczej pana Andrzeja Kutę oraz Dyrektora Izby Rzemieślniczej pana Tadeusza Gubernata, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych pana Leona Chorążaka oraz Prezesa firmy Taurus pana Stanisława Jarosza.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: właścicielowi firmy AKPil, za ufundowanie statuetek, firmie Taurus oraz Pani Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pilźnie, za ufundowanie poczęstunku. Na koniec podajemy jeszcze skład zwycięskiej drużyny, każdemu z zawodników ściskając wirtualnie rękę. Oto oni: Marcin Anioł, Mateusz Sowa, Dominik Siemek, Kamil Podolski, Mariusz Kita, Jarosław Cyboroń, Daniel Knap, Robert Urban i Patryk Wojnarowski.

zobacz zdjęcia

13/04/2018 Pilzno

13 kwietnia uczciliśmy w naszej szkole Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w ZSRR, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy odbyła się żywa lekcja historii w alei dębów katyńskich oraz na cmentarzu. Wyjście edukacyjne w ramach lekcji historii poprowadziła specjalnie zaproszona na tę okazję pani Zofia Mossoń, będąca historykiem aktywnie działającym w Towarzystwie Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Przedstawiła nam historię Pilźnian, którzy zginęli w Katyniu, upamiętnionych przez dęby pamięci. Przy każdym dębie reprezentanci naszej szkoły zapalili znicze. Następnie opowiedziała historię cmentarzy z I i II wojny światowej oraz historycznych mogił, znajdujących się na cmentarzu w Pilźnie. Podczas tej wyjątkowej lekcji historii uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat zbrodni katyńskiej i poznać wiele interesujących faktów dotyczących Ziemi Pilźnieńskiej. Zwieńczeniem spotkania było złożenie wiązanki kwiatów pod krzyżem i tablicą poświęconą pamięci pomordowanych oficerów. Dziękujemy pani Zofii Mossoń za inspirujący wykład i niezwykłą, żywą lekcję historii.

zobacz zdjęcia

12/04/2018 Pilzno

W czwartek uczniów RBSI Stopnia w Pilźnie odwiedził nietypowy gość – ksiądz Piotr Boraca, misjonarz, który pracuje w Misji Ouango w Diecezji Bangassou. Ksiądz podzielił się swoim doświadczeniem wieloletniej pracy misjonarza w dalekim afrykańskim Kongo. Bardzo ciekawie opowiadał o codziennym życiu tamtejszych ludzi, o ich zwyczajach, pracy, jak i o ich trudnościach, takich jak choroby, głód, bieda, analfabetyzm. Ksiądz Misjonarz przedstawił życie afrykańskiego Kościoła i trudne zadanie misjonarzy, jakim jest głoszenie Ewangelii słowem, ale przede wszystkim czynem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o zwyczajnym życiu żyjących tam dzieci oraz o zwierzętach i roślinach buszu. Młodzież z ogromną ciekawością oglądała przywiezione przez misjonarza oryginalne przedmioty takie jak: różaniec wykonany z tamtejszych orzechów, grzechotki, ząb słonia, skórę węża, oryginalne stroje, rzeźby z kości słoniowej, naczynia i instrumenty. Uczniowie mieli również niepowtarzalną okazję obejrzeć interesujący film przedstawiający życie naszego Księdza Misjonarza w tym niezwykłym kraju. Kwiatami podziękowaliśmy gościowi za niezapomniane spotkanie, ciesząc się, że mogliśmy poznać prawdziwe życie misjonarza oraz życie ludzi w dalekim Kongo.

zobacz zdjęcia

10/04/2018 Pilzno

Uczniowie naszej szkoły z klas drugich Wojciech Podlasek i Maria Dziadek pod opieką Pani Karoliny Baryłeckiej wzięli udział w konkursie organizowanym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod hasłem Sejm Dzieci i Młodzieży. W ramach zadania konkursowego uczniowie musieli przygotować trzyminutowy film, w którym zaprezentowali swoją wersję kampanii wyborczej Zofii Sokolnickiej, która była jedną z pierwszych posłanek wolnej Polski. Nagrodą jest wyjazd do Warszawy i wzięcie udziału w Obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w charakterze posła. Kadencja młodych posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja, w której mają szansę wziąć nasi uczniowie odbędzie się 1 czerwca w Dzień Dziecka. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

zobacz film

28/03/2018 Pilzno

W dniach 26-28 marca 2018r nasi wolontariusze ze szkolnego Koła Caritas działającego przy RBS I Stopnia w Pilźnie w charakterystycznych czerwonych koszulkach zbierali produkty żywnościowe w pilźnieńskich sklepach, aby wesprzeć ubogie rodziny przed Wielkanocą i rozdać im paczki, składające się z produktów, które z dobrego serca przekazali Pilźnianie. Udało nam się zebrać ponad 20 dużych paczek, które trafiły do rodzin niezamożnych jako dodatek na stół wielkanocny.
Dziękujemy wszystkim, którzy z dobrego włączyli się w tę ogólnopolską akcję.

zobacz zdjęcia

27/03/2018 Pilzno

Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Mózgu. Choć to chyba najistotniejszy z ludzkich narządów jest nierzadko zaniedbywany w planie treningowym, a jego potrzeby są zupełnie ignorowane. W dodatku wiele jego funkcjonalności pozostaje nieużywanych, gdyż zwyczajnie nie umiemy go obsługiwać. Na lekcjach nasi pierwszoklasiści uczyli się jak walczyć z nieustającym rozproszeniem, ćwiczyć umiejętność koncentracji i wytężonej uwagi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji i zapamiętywać trudne informacje. Była to też możliwość, by sprawdzić, która półkula mózgu pracuje intensywniej i jakim rodzajem pamięci dysponują uczniowie. Miejmy nadzieję, że zaproponowane ciekawe, inspirujące i niecodzienne ćwiczenia przełożą się na oceny.

zobacz zdjęcia

20/03/2018 Pilzno

W VII Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania w Polskim Radiu Rzeszów naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Zięba, uczennica klasy pierwszej, która została wyłoniona do wzięcia udziału w konkursie wojewódzkim na podstawie wyników z konkursu szkolnego przeprowadzonego w naszej szkole. Udało jej się uzyskać przychylność oceniających i poruszyć jury swoją interpretacją trudnego tekstu Ewy Nowak „Bardzo biała wrona”. Ola z pewnością zasługuje na uznanie za talent i ciężką pracę nad tekstami, które musiała przygotować do konkursu. Dziękujemy Oli i pani Joannie Pietrzyckiej, która przygotowała ją do występów. Pełni nadziei czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za Olę.

zobacz zdjęcia

18/03/2018 Pilzno

W refleksyjną atmosferę Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych wprowadzili uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny wraz ze Stowarzyszeniem muzyczno-folklorystycznym, pod opieką Pani Dyrektor Anny Smołuchy oraz Pana Piotra Papiernika dla pensjonariuszy DPS w Parkoszu poprzez Misterium Męki Pańskiej, które w niedzielę zostało wystawione w sali Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu. Uczniowie w 14 scenach opartych na Ewangelii wg Św. Jana odtworzyli ostatnie godziny życia Pana Jezusa. Młodzi aktorzy ukazali wydarzenia, które miały miejsce w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Cała społeczność DPS w Parkoszu była „świadkami” min. skazania Pana Jezusa na śmierć, biczowania, dźwigania krzyża, Jego upadków i śmierci na krzyżu. Chwile spędzone na rozpamiętywaniu Męki Jezusa dostarczyły wielu wzruszeń i głębokich przeżyć religijnych wszystkim zgromadzonym na sali, a szczególnie ludziom niepełnosprawnym i cierpiącym, równocześnie skłaniając do głębokich przemyśleń, że Męka Pańska jest bezgraniczną miłością Chrystusa do każdego z nas. Wzruszające przedstawienie Drogi Krzyżowej, dopełnione niezwykłą muzyką oddającą klimat tamtej epoki oraz ogromne zaangażowanie młodzieży przełożyło się na poziom artystyczny widowiska, które skłoniło oglądających do zastanowienia się nad sensem życia każdego z nas.

Mamy nadzieję, że Misterium Męki Pańskiej wystawione przez uczniów RBSI w Pilźnie zapisze się na długo w sercach i w pamięci zarówno uczniów naszej szkoły, jak i pensjonariuszy DPS w Parkoszu, którzy nie zapominają o ludziach samotnych i cierpiących. Na koniec nasi wolontariusze ze szkolnego koła Caritas złożyli serdeczne życzenia wszystkim zgromadzonym, wręczając świąteczny stroik. Wszyscy zgromadzeni byli poruszeni i podziękowali naszym młodym artystom owacyjnymi brawami. Było to niezwykłe przeżycie dla naszych uczniów, którzy na scenie występowali po raz pierwszy.

zobacz zdjęcia

17/03/2018 Pilzno

W sobotę 17.03.2018r grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli WF – Dawida Floriana i Damiana Wolańskiego, czynnie brała udział w kibicowaniu podczas piłkarskiego meczu pomiędzy faworyzowanym Termalica Bruk - Bet Nieciecza a Pogoń Szczecin. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:4 dla dla Pogoni. Podczas spotkania, które odbyło się w Niecieczy, nasi uczniowie mogli zobaczyć piłkę siatkową na najwyższym poziomie, gdyż w meczu wzięło udział kilku reprezentantów Polski.

Mecz łączył „przyjemne z pożytecznym”, gdyż oprócz wspólnego kibicowania, mogliśmy analizować zagrywki taktyczne obu zespołów. To pierwsze, ale jak zapowiadają nasi wuefiści nie ostatnie, takie wyjście na mecz w ramach projektu realizowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego.

zobacz zdjęcia

15/03/2018 Pilzno

Co roku na wiosnę RBS I Stopnia pokazuje gimnazjalistom z okolicznych miejscowości – swoim potencjalnym uczniom – to, co ma do zaoferowania najlepszego, tym razem jednak Dzień Otwarty miał wyjątkowo atrakcyjną formułę. W programie Dnia Otwartego przygotowano zwiedzanie i prezentację placówki oraz osiągnięć naszych uczniów. W każdej sali lekcyjnej zaprezentowano szeroki wachlarz możliwości dla gimnazjalistów - od fryzjera po mechanika samochodowego. Młodzież i towarzyszący jej nauczyciele mogli zobaczyć zalety kształcenia i możliwości zdobycia wymarzonego fachu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy zawodowe oraz degustacje potraw i kiełbasek z grilla przygotowanych przez naszą szkołę. Dziewczęta z klasy drugiej, kształcące się w zawodzie fryzjera, wykonywały fryzury przybyłym uczniom, a specjalnie zaproszona na tę okazję kosmetyczka – Agata Kozioł - oferowała również wykonanie makijażu. Gimnazjaliści mogli też zapoznać się z nowoczesnym wyglądem klas, w których odbywają się zajęcia oraz zapoznać się ze światem staży zagranicznych oraz przysmaków hiszpańskich, oferowanych przez naszą szkołę. Z naszej oferty skorzystało około stu młodych ludzi z gimnazjów, którzy właśnie podejmują dalekosiężne decyzje. Na nowy narybek otworzyły się przedsiębiorstwa wszystkich branży. Dziękujemy Panu Stanisławowi Jaroszowi właścicielowi firmy Taurus za sponsorowanie kiełbasek na grilla dla naszej młodzieży oraz Panu Stanisławowi Palejowi właścicielowi cukierni "Marta" za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla gimnazjalistów, którzy odwiedzili nas podczas Dni Otwartych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Dnia Otwartego, a naszych gości chętnie powitamy we wrześniu w swoich szeregach. Rekrutacja już trwa, nie przegapcie – drodzy gimnazjaliści – szansy na zdobycie konkretnego i dobrze płatnego zawodu!

zobacz zdjęcia

14/03/2018 Pilzno

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi - wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Również i nasi uczniowie z klas pierwszych postanowili uczcić to święto i wykonali prace plastyczne dotyczące liczby Pi. Dzięki temu mieli okazję „bezboleśnie” przyswoić dużą dawkę wiedzy matematycznej i przede wszystkim oswoić się z pojęciem niewymierności. Okazało się, że liczba Pi nie jest taka straszna, a nawet ma niezaprzeczalne zalety (trochę szkoda, że uroczą damską postać przyjmuje tylko raz w roku).

zobacz zdjęcia

01/03/2018 Pilzno

W dniu 1 marca w naszej szkole miał miejsce apel przygotowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Siedmiu wspaniałych uczniów z klas II i III przypomniało w krótkim montażu słowno-muzycznym sylwetki niezłomnych bojowników o wolność niepodległej Polski, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczących walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Naszym zadaniem jest dziś pielęgnować wiedzę o tych, którzy bez chwili zawahania podjęli walkę z sowieckim najeźdźcą i aparatem policyjnych prześladowań, polskich bohaterów, głównie w latach 1944 – 1963. Ta lekcja historii najnowszej z pewnością uzupełniła wiedzę naszych uczniów i pozwoliła lepiej zrozumieć sytuacje, które stały się początkiem w pełni niepodległej Polski.

zobacz zdjęcia

07/03/2018 Pilzno

Niezwykłe wyróżnienie spotkało ucznia klasy IIIA – Arkadiusza Gąsiora, który decyzją Komitetu Głównego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz został zakwalifikowany do wzięcia udziału w XXIII Ogólnopolskim Turnieju, który odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu.

Warto podkreślić, iż do wzięcia udziału w zmaganiach zakwalifikowano jedynie 21 cukierników z całej Polski. Jest to ogromne wyróżnienie dla Arka, który przyznaje, że cukiernictwo jest jego pasją i lubi brać udział w takich branżowych imprezach. Arkadiusz Gąsior będzie merytorycznie przygotowany do konkursu przez panią Barbarę Bassara - Poprawa, właścicielkę cukierni „Bassara” w Dębicy, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i bezinteresowną pomoc okazaną naszemu uczniowi. W finale Arek będzie musiał wykazać się swoimi umiejętnościami cukierniczymi prezentując w swoich wyrobach temat tegorocznej edycji, którym jest „Powiew wiosny”. Trzymamy kciuki za naszego reprezentanta i gratulujemy tak wielkiego sukcesu.

02/03/2018 Pilzno

W dniach 25-28 lutego 2018 roku odbyły się w Zakopanem Ogólnopolskie Mistrzostwa młodzieży Szkół Cechowych i Izbowych. Uczestniczyło w nich 12 ekip, ponad 150-ciu zawodników. W ostatecznym rankingu nasza ekipa z RBSI w Pilźnie uplasowała się na IV miejscu.

Przez cztery dni igrzysk jedenastoosobowy team pod opieką Dawida Floriana pokazywał swoje umiejętności w kilku zimowych konkurencjach, takich jak snowboard, łyżwiarstwo, slalom, narciarstwo alpejskie czy biegi narciarskie. Łącznie udało im się zgromadzić 762 punkty i pokonać osiem drużyn ze szkół rzemieślniczych regionu.

Na wyróżnienie zasługuje Monika Tragarz, która zajęła VIII miejsce w kategorii najwszechstronniejszy zawodnik igrzysk (na 150 uczestników), zdobywając 147 punktów. Jeśli chodzi o chłopców to należy wyróżnić, Mateusza Sowę, który dla naszej drużyny zdobył 112 punktów oraz Michała Samborskiego, który zdobył łącznie 111 punktów. Uczniowie szkoły z Pilzna uczestniczą w zimowych zmaganiach od początku imprezy, a więc był to ich piąty występ. Wyjazd do Zakopanego służył nie tylko sportowej rywalizacji, ale również integracji społeczności szkół rzemieślniczych. Przez te kilka dni nie brakowało okazji do spotkań i zwiedzania uroczego Zakopanego.

zobacz zdjęcia

26/02/2018 Pilzno

Właśnie z projektu Erasmus+: "Hiszpańskie przysmaki" wróciła kadra oraz pracodawcy, którzy odbyli kurs języka hiszpańskiego, w ramach którego uzyskali certyfikat A1. Była to również znakomita okazja, aby poznać system edukacji w Hiszpanii wraz z organizacją szkoleń zawodowych. System zarządzania i promocji zawodów gastronomicznych w powiązaniu z rynkiem pracy. W ramach projektu kadra i pracodawcy mieli okazję poznać tradycyjne potrawy hiszpańskie wraz z podstawowymi zasadami enologii. Uczestniczyli w szybkim kursie gotowania potraw hiszpańskich. Zwiedzili zakłady pracy, gdzie uczniowie obecnie odbywają staże i spotkali się z uczniami i nauczycielami największego Centrum Zawodowego w Sevilli. Mieli również czas na zwiedzanie pięknych zabytków tego uroczego miasta. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że staże zagraniczne mają wiele zalet zarówno dla uczniów jak i pracodawców.

zobacz zdjęcia

26/02/2018 Pilzno

Gdy nie opadły emocje związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang, nasi uczniowie również zamierzają spróbować swoich sił w zimowych sportach. Właśnie wyruszyli na podbój Zakopanego, aby wziąć udział w Rzemieślniczych Igrzyskach Olimpijskich. W tym roku startujemy w bardzo mocnym składzie. Zamierzamy wziąć udział we wszystkich konkurencjach, gdyż mamy aż trzech snowboardzistów, wszyscy doskonale jeżdżą na nartach oraz łyżwach. W tym roku po raz pierwszy szeregi naszych narciarzy zasiliła również dziewczyna. Z takim sportowcami w szeregach, opiekun naszych uczniów Pan Dawid Florian, podkreśla, że mamy duże szanse na podium i medale. I choć na dworze -20 stopni, to naszych narciarzy rozgrzewa nadzieja na zwycięstwo. Trzymamy kciuki za naszych wspaniałych sportowców.

zobacz zdjęcia

22/02/2018 Pilzno

22 lutego grupka uczniów naszej szkoły wybrała się na stok narciarski w Gogołowie pod opieką pana Dawida Floriana. Część uczniów miała okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami jazdy na nartach. Inni stawiali dopiero pierwsze kroki na stoku. Jednak wszyscy bez wyjątku bawili się wyśmienicie.

19/02/2018 Pilzno

19 lutego Pani Ewelina Dobosz wraz z szkolną pielęgniarką panią Moniką Przybyło przeprowadziły zajęcia warsztatowe dotyczące znaczenia zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej w życiu człowieka dla klas pierwszych. Warsztaty miały za zadanie pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka. Uświadomienie skutków niehigienicznego trybu życia na zdrowie i samopoczucie człowieka. W dodatku uczniowie nauczyli się korzystać z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych. Takie niecodzienne warsztaty były świetną okazją, aby uświadomić sobie że zdrowy tryb życia i zmiana nawyków żywnościowych mogą zmienić życie każdego człowieka na lepsze.

zobacz zdjęcia

19/01/2018 Pilzno

Dorosłym wizyta u fryzjera kojarzy się z przyjemnością – masażem głowy i chwilą relaksu. Efektem jest wspaniała fryzura i dobre samopoczucie. Zupełnie inne zdanie mogą mieć na ten temat dzieci. Nasi fryzjerzy z klas pierwszych i drugich udali się z warsztatami fryzjerskimi do dzieciaków z Publicznego Przedszkola w Pilźnie, aby ich przekonać, że wizyta u fryzjera może przynieść mnóstwo przyjemności. Nasi fryzjerzy zapoznali dzieci z narzędziami pracy fryzjera, nazwami fryzur, akcesoriami używanymi do tworzenia fryzur oraz dekoracją salonu fryzjerskiego. A na koniec nasze fryzjerki ”jak prawdziwe czarodziejki” na głowach dzieci wyczarowały fantazyjne fryzury, piękne i oryginalne uczesania warkoczy dziewczynkom. Opiekunami naszych młodych fryzjerów były: pani dyrektor Anna Smołucha – której pomysł od początku się spodobał i wspierała uczniów RBSI wieloma propozycjami i radami – oraz pani Ewelina Dobosz.

zobacz zdjęcia

18/01/2018 Pilzno

W dniu 18 stycznia uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli spektakl pt. „Grażyna” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, będący adaptacją lektury z języka polskiego, napisanej przez Adama Mickiewicza. Ta ponadczasowa sztuka teatralna, której kanwą jest wstrząsająca historia kobiety, która w rycerskim przebraniu męża bierze udział w bitwie z Krzyżakami. Całość została przedstawiona w nowoczesnej aranżacji i przeniesiona na boisko do gry w koszykówkę. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni.

Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

17/01/2018 Pilzno

W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączając się w obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie nasze uczennice Kinga Wójcik i Justyna Proszowska pod opieką pani Karoliny Baryłeckiej przygotowały prace plastyczne na ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” pod patronatem marszałka Senatu.

Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży znaczeniem symboli naszej państwowości, a także popularyzacja wiedzy o godle narodowym jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa od początku jego dziejów do czasów obecnych. Trzymamy kciuki za uczennice.

15/01/2018 Pilzno

W dniu 15.01.2018 po raz XV odbył się wojewódzki etap turnieju o tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”, rozgrywany pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Do zmagań turniejowych przystąpiło 10 uczniów klas III szkół zawodowych z województwa podkarpackiego. Miło nam poinformować, że uczeń Arkadiusz Gąsior z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia, a zarazem stypendysta Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie zdobył zaszczytne II miejsce w tym konkursie.

Turniej, którego tematem przewodnim było hasło „Powiew wiosny”, składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, gdzie uczniowie mieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami zawodowymi, talentem plastycznym, a także fachowym zaprezentowaniem swojej pracy przez uczestników. Uczeń RBSI w Pilźnie, Arkadiusz Gąsior, odbywający praktykę w Pracowni Cukierniczej „Marta”, p. S. Paleja, został merytorycznie przygotowany do konkursu przez panią Barbarę Bassara - Poprawa, właścicielkę cukierni „Bassara” w Dębicy, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pomoc okazaną uczniom. Równie dobrze z przygotowaniem słodkich przekąsek i marcepanowych postaci poradziła sobie Aleksandra Surdel, która w ostatecznym rankingu uplasowała się na IV miejscu.

Jesteśmy z nich bardzo dumni! Życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

zobacz zdjęcia

17/01/2018 Pilzno

To jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, która od paru dziesięcioleci zbiera coraz obfitsze żniwo wśród młodych ludzi, przywiązanych do komputerów i złych nawyków żywieniowych. Mowa o cukrzycy. Już wiadomo na pewno, że cukier niekoniecznie krzepi, w większych ilościach może spowodować znaczne spustoszenia w naszym organizmie. Tego właśnie dotyczyła prelekcja pielęgniarki Moniki Przybyło, której mieli okazję wysłuchać uczniowie klas pierwszych w ramach realizacji programu profilaktycznego szkoły. A gdy już dowiedzieli się, jakie szkody wyrządza cukier, mogli również sprawdzić jego poziom u siebie. Kolejka chętnych do ukłucia w palec była naprawdę długa. Igła nie przeraziła nawet najbardziej strachliwych.

zobacz zdjecia

03/01/2018 Pilzno

Dopóty żyją bohaterowie, dopóty żyje pamięć o nich. Z tego założenia wychodzi również nasza nauczycielka Karolina Baryłecka - która zaraziła uczniów ideami projektu "BohaterON - włącz historię!". Udało się w ten sposób wywołać z przeszłości wiele ważnych wydarzeń i postaci, na których opieramy wiarę w siłę i niezniszczalność narodu. Dzięki tej inicjatywie lekcje historii wzbogacone zostały o ciekawe dyskusje i elementy projektowe, przypominano też uczniom okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego i inne ważne wydarzenia z ojczystej historii. Najciekawsze było z pewnością nawiązanie swoistej korespondencyjnej znajomości z bohaterami walk o stolicę - uczniowie pisali do nich pocztówki, próbując w ten sposób wyrazić wdzięczność za odwagę, poświecenie i oddanie życia za wolność. Zgodnie z intencją organizatorów włączyliśmy historię i okazało się, że ona wciąż trwa. Serdecznie gratulujemy p. Baryłeckiej i uczniom, którzy zechcieli uczcić pamięć wielkich Polaków.

03/01/2018 Pilzno

Jeśli rozlewać krew, to tylko w słusznej sprawie. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że należy się dzielić tym, co najcenniejsze i już kolejny rok pokazali, że w ich żyłach płynie tak życiodajny płyn, jak i chęć bezinteresownej pomocy potrzebującym. Prężnie działający Szkolny Klub Dawców Krwi "Kropelka" otrzymał z rąk prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Dębicy podziękowania i statuetkę honorujące zaangażowanie jego członków i opiekunów - Pani Dyrektor Anny Smołuchy i Małgorzaty Szatkowskiej. Polski Czerwony Krzyż docenił również udział uczniów w XVI edycji konkursu "Potrzebna krew - Twoja także", który dotyczył samej idei krwiodawstwa i promował te niezwykle prospołeczną postawę. Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczniom, którzy nie mdleją na widok igły i decydują się podzielić z innymi tym, co mają najcenniejsze. Tak trzymać!

22/12/2017 Pilzno

Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Anny Smołuchy środa, czwartek i piątek w naszej szkole upłynęły pod znakiem klasowych wigilii. Wigilie klasowe przebiegały w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Pani Dyrektor Anna Smołucha każdej z klas złożyła najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Niejednokrotnie wigilijne stoły gromadziły uczniów, wychowawców, nauczycieli, przedstawicieli przedsiębiorstw współpracujących ze szkołą, rodziców i przedstawicieli stowarzyszeń pilźnieńskich, w osobie Pani Zofii Mossoń, która przybliżyła uczniom tradycje bożonarodzeniowe. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewane kolęd. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw, a dookoła rozbłysły świąteczne dekoracje.

Dzięki tym miłym akcentom wszyscy poczuli już klimat najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, o które zadbali rodzice oraz sami uczniowie. Wspólne kolędowanie to też element naszej tradycji, którego nie mogło zabraknąć i podczas klasowych wigilii. Mamy nadzieję, ze dobra energia tych spotkań przeniesie się na nadchodzące miesiące. Do siego roku!

zobacz zdjęcia

14/12/2017 Pilzno

Dnia 14.12.2017 roku, uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Profilaktyki Zdrowotnej" pod hasłem "Jesteś dla nas ważny - dokonaj właściwego wyboru", którego pomysłodawczynią była Pani Dyrektor Anna Smołucha. Sposób i forma zorganizowanego "Dnia Profilaktyki" spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Rodzi to nadzieję, że przyczyni się to do pogłębienia wiedzy młodych ludzi na temat negatywnych skutków oddziaływania substancji psychoaktywnych na ich organizm i ustrzeże przed sięgnięciem po środki niewiadomego pochodzenia i o określonym składzie.

Na początku wszyscy uczniowie obejrzeli spektakl profilaktyczno-edukacyjny "Droga donikąd", w którym zaakcentowano zgubne skutki nałogów z naciskiem, iż to rodzice powinni częściej rozmawiać ze swoimi dzićmi, aby wcześnie przeciwdziałać i rozwiązywać problem uzależnień niczym młodzież sama sięgnie po środki odurzające. Następnie głos zabrał starszy specjalista ds. promocji z dębickiego Sanepidu, Pani Bożena Gawryś, która zaprezentowała prezentację multimedialną dotyczącą zgubnych skutków palenia papierosów. Nasza szkolna pielęgniarka, pani Monika Przybyło, wygłosiła pogadankę przedstawiającą wpływ palenia papierosów na człowieka z aspektu medycznego. W dalszej kolejności pani pedagog Bożena Lisak zapoznała uczniów z aktami prawnymi regulującymi sprawy nieletnich, którzy dopuścili się czynów zabronionych, jak i tych którzy nie weszli w konflikt z prawem, ale przejawiają cechy demoralizacji. Wszystko zostało przeplecione świadectwami osób uzaleznionych, które dawały świadectwo sej walki z tym zgubnym nałogiem. Ich przejmujące wypowiedzi wywarły głębokie piętno w sercach naszej młodzieży. W związku z tym, iż wszystkie klasy uczestniczyły w seansie filmu pt.: "Najlepszy", Pani Dyrektor Anna Smołucha przewodniczyła dyskusji na podstawie tegoż właśnie filmu. Przesłaniem całego spotkania oraz dyskusji stało się hasło: "POTRAFIĘ POKONAĆ SWOJE SŁABOŚCI", które zostało wypracowane w efekcie spotkania. Ponadto rozstrzygnięto konkurs plastyczny, którego celem było promowanie wśród uczniów bezpiecznego i zdrowego stylu życia bez uzależnień i przemocy.

Na zakończenie młodzież miała możliwość wzięcia udziału w dobrowolnym badaniu na zawartość szkodliwych środków w organizmie CO2 oraz symulacjach z wykorzystaniem alkogogli, jako elementu obrazującego wpływ używek na zmiany w zachowaniu. Uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić, jaki wpływ na postrzeganie świata ma zawarty w organizmie alkohol. Cieszymy się, że w spotkaniu wzieło udział ponad 250 osób, również opiekunowie oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Branżowej w Jodłowej, a także uczniowie wraz z opiekunem z gimnazjum w Pilźnie.

zobacz zdjęcia

08/12/2017 Pilzno

Dzień 9 grudnia był szczególnym dniem w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie, ponieważ po raz pierwszy odbył się w naszej szkole ENGLISH DAY, tzn. Dzień Języka Angielskiego. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenie motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. W tym celu został opracowany bogaty program, którego założeniem było zaangażowanie wszystkich uczniów, oczywiście odpowiednio do ich poziomu znajomości języka. Nie zabrakło interaktywnych gier, turnieju wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz map mentalnych. Panie organizatorki zadbały również o tradycyjną ‘English tea’ i słodkie ‘cookies’ dla wytrwałych uczestników. Plakaty umieszczone w Sali numer 2 utworzyły bardzo ciekawą, piękną i kolorową galerię. Uczniowie oprócz oglądania i podziwiania mogli poszerzyć swoją wiedzę.

zobacz zdjęcia

06/12/2017 Pilzno

Już po raz trzeci nasi wuefiści pani Ewelina Dobosz oraz pan Dawid Florian zadbali o to, aby Mikołaj rozruszał szare komórki uczniów i zorganizowali Turniej Szachowy. Ci, którzy zasiedli po obu stronach szachownicy, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i powalczyć o tytuł mistrza tej niełatwej dyscypliny. Wśród śmiałków najlepszy okazał się Jakub Hendzelewski (IC), który uplasował się na szachowym podium przed Danielem Niemcem (II miejsce) oraz Łukaszem Falarzem (III miejsce). Gratulujemy umiejętności i liczymy, że w kolejnym roku więcej osób zechce powalczyć o nagrody w tym nietypowym sporcie.

zobacz zdjęcia

06/12/2017 Pilzno

6 grudnia uczniowie klas pierwszych pod opieką Pani Karoliny Baryłeckiej, Bożeny Lisak oraz Wirginii Kobak-Dominik, w ramach edukacji odwiedzili Sąd Rejonowy w Dębicy, aby w ramach nauczania wiedzy o społeczeństwie móc naocznie zapoznać się z pracą tej instytucji. Celem wycieczki było zapoznanie się z obowiązkami sędziego, a także zobaczenie sądu „od środka”. Dla większości z nich było to całkiem nowe przeżycie, dlatego czuli lekki niepokój. Za stołem sędziowskim czekał na nich sędzia, pan Artur Mielecki. Tuż przed rozpoczęciem rozprawy przypomniał o zachowaniu powagi i wyłączeniu telefonów komórkowych. Rozprawa dotyczyła zdarzenia drogowego oraz wyłudzenia i oszustwa. Uczniowie mogli się przekonać, że niejednokrotnie z pozornie niewinnego zachowania można mieć poważne kłopoty. Z zainteresowaniem śledzili przewód sądowy, wypowiedzi oskarżyciela prywatnego, oskarżonego i świadków. Kilka godzin spędzonych w sądzie pozwoliło im poznać główne zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności procedury sądowe oraz prawa i obowiązki świadków. Wizyta w Sądzie Rejonowym pozwoliła skonfrontować wiedzę z rzeczywistością. Zobaczyć wymiar sprawiedliwości z innej perspektywy

zobacz zdjęcia

07/12/2017 Pilzno

5 i 7 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Na uczniów czekało w tym dniu wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W budynku szkoły uczniowie prowadzili charytatywną zbiórkę na rzecz chorej Karolinki, w ramach akcji „Mikołajkowy dar serca”. Wolontariusze w tym dniu wykonywali kartki bożonarodzeniowe dla pracodawców angażujących się w życie naszej szkoły oraz dekorowali szkołę. Wielką frajdą okazało się wspólne ubieranie szkolnej choinki, która co roku ozdabiana jest elementami wykonanymi własnoręcznie przez uczniów. Dzięki temu, wszyscy poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Mikołaj nie zapomniał o naszych wolontariuszach i odwiedził uczniów z workiem pełnym prezentów dla nich.

Data również nie była przypadkowa: 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Nasi uczniowie wiedząc, że pomoc innym jest bardzo ważna już od wielu lat wspierają i opiekują się potrzebującymi, a działalność jest tak różnorodna, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zapisywania się Szkolnego Koła Caritas oraz Klubu „Kropelka” działających w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

02/12/2017 Pilzno

Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy wolontariusze z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w mikołajkach organizowanych w Dolinie Pstrąga. Więcej radości jest w dawaniu niż w braniu – wiedząc o tym, społeczność naszej szkoły przygotowała podarunki dla dzieci, a nasi wolontariusze pomagali je rozdawać Świętemu Mikołajowi, który pomimo wielu obowiązków, żeby zdążyć do 6 grudnia z dostarczeniem wszystkich prezentów, pojawił się już 2 grudnia w Karczmie Dolina Pstrąga. Następnie nasi wolontariusze wraz z animatorem zabawiali najmłodszych tańcem i muzyką.
Wszyscy znakomicie się bawili i na długą będą wspominać ten dzień, a szczególnie najmłodsi uczestnicy.

zobacz zdjęcia

01/12/2017 Pilzno

W dniu 1 grudnia uczniowie klas drugich RBSIS pojechali na wycieczkę edukacyjno – historyczną do Oświęcimia do obozu Auschwitz Birkenau. Po przybyciu do obozu oglądnęli film, realistycznie ukazujący tragizm tamtych lat. Pani przewodnik oprowadziła młodzież po tzw. blokach, gdzie więźniowie w nieludzkich warunkach przeżyli lata wojny i okupacji hitlerowskiej. Z zaciekawieniem oglądali ekspozycje poszczególnych bloków min. włosy, okulary, ubrania, obuwie, zdjęcia ofiar służących hitlerowcom za ,,króliki doświadczalne’’ w eksperymentach medycznych. Największe wrażenie zrobił na uczestnikach wycieczki, blok nr 11 zwany ,,blokiem śmierci’’ oraz krematorium. To tam więźniowie poddawani byli najstraszliwszym torturom, co w konsekwencji prowadziło do śmierci. Dla uczestników wyjazdu była to ważna lekcja historii. Rolą młodego pokolenia jest przechowanie pamięci o tym, co się zdarzyło, by nie dopuścić do podobnych tragedii w przyszłości.

zobacz zdjęcia

01/12/2017 Pilzno

1 grudnia 2017 roku w Mielcu odbyły się Zawody Rejonowe w Tenisie Stołowym w kategorii chłopców. Wysoki poziom zawodów nie przeszkodził reprezentacji naszej szkoły w składzie: Mateusz Dziadura i Dawid Nowak pokonywać sprawnie rywali i w rezultacie uplasować się na IV miejscu w całej klasyfikacji. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zobacz zdjęcia

28/11/2017 Pilzno

Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie klas pierwszych i drugich udali się do muzeum w Markowej. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Uczniowie w muzeum pod okiem przewodnika mogli obejrzeć m.in. zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej jak również drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzielaną Żydom. W muzeum znajduje się symboliczny dom Ulmów z zachowanymi oryginalnymi ich sprzętami. Ekspozycja multimedialna pokazuje m.in. historię Markowej, dzieje społeczności żydowskiej i różne formy pomocy, jaką otrzymali od Polaków. Pan przewodnik podkreślał, że głównym celem muzeum jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej - mimo grożącej kary śmierci - pomagali Żydom skazanym na śmierć.

Po tak ciekawej lekcji historii udali się do Multikina w Rzeszowie, by obejrzeć film pt. „Najlepszy”. Znakomita historia polskiego sportowca zmagającego się z problemem narkomanii, sprawiła, że uczniowie opuścili kino poruszeni i nakręceni na działanie także w zakresie własnego życia.

Dziękujemy Pani Dyrektor za wybranie tak wartościowego dzieła polskiej kinematografii.

zobacz zdjęcia

22/11/2017 Pilzno

W ramach Europejskich Dni Pracodawcy w dniu 22 listopada 2017 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy odbyła się konferencja pt. „Muzyczne potyczki w karierze i biznesie”, w której pod opieką Pani Dyrektor Anny Smoluchy uczestniczyły z naszej szkoły delegacje z klas pierwszych.

Konferencję rozpoczął p. Ryszard Telega dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy witając wszystkich przybyłych. W ramach tego wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym podjęty został temat kształcenia zawodowego w klasach patronackich. W drugim panelu uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące wymagań stawianych kandydatom do pracy, zawodów przyszłości a przede wszystkim, jaki wpływ na ich pracę zawodową miała muzyka. Podczas konferencji został zaprezentowany film promujący Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój realizowany przez PUP w Dębicy od 2015 r. Konferencję uświetnił występ uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.

zobacz zdjęcia

24/11/2017 Pilzno

W ramach szerzenia idei wolontariatu nasi czlonkowie szkolnego koła Caritas udali się do szkoły podstawowej, gdzie przeprowadzili lekcje na temat: "Służba Caritas miłosierdzie w działaniu". W ten sposób chcieli propagować szlachetne wartości niesienia pomocy wśród młodzieży szkolnej. Dzieci zapoznały się z dzialaniami szkolnego koła Caritas, działającego przy Rzemieslniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie.

zobacz zdjęcia

20/11/2017 Pilzno

Święto patronki nasza szkoła uczciła w podwójny sposób. 18 listopada delegacja uczniów i nauczycieli: Natalia Sirbu, Katarzyna Surdel, Maciej Bryk, Justyna Proszowska, Kinga Wójcik, Patryk Wojnarowski, Karolina Baryłecka, Wirginia Kobak-Dominik, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Anny Smołuchy udała się na drogę krzyżową szlakiem męczeństwa Błogosławionej Karoliny w Wał-Rudzie. Chcieliśmy w ten sposób podziękować naszej patronce za łaski uzyskane za jej pośrednictwem.

Natomiast, 19 listopada uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie wystąpili z montażem słowno-muzycznym "Błogosławiona Karolina" w kościele w Łękach Górnych, gdzie znajdują się jej relikwie, w składzie: Aleksandra Zięba, Arkadiusz Gąsior, Iwona Kuczek, Dominik Proszowski, Joanna Pietrzycka, Piotr Papiernik, aby uczcić 103 rocznicę męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny. Młodzież pokazała historię życia Karoliny - wzoru wartości, których współczesny świat często bywa pozbawiony. Dzięki historii jej życia każdy mógł się nad sobą zastanowić i pomyśleć o własnych wartościach oraz ich obecności w swoim codziennym życiu.

zobacz zdjęcia

15/11/2017 Pilzno

Podczas powiatowych zawodów w tenisie stołowym w Brzostku nasza drużyna chłopców odniosła duży sukces. Kamil Florek oraz Mateusz Dziadura zajęli II miejsce i awansowali na zawody rejonowe, które odbędą się 1 grudnia w Mielcu.

Również dziewczęta pokazały się z jak najlepszej strony, zajmując IV miejsce w bardzo silnej obsadzie. Nasze tenisistki – Natalia Chrząszcz i Aleksandra Zięba – chodzą do klas I i II, więc sukces w tej dziedzinie jeszcze przed nami. Gratulujemy naszym sportowcom szybkości, wytrzymałości i samodyscypliny.

zobacz zdjęcia

11/11/2017 Pilzno

W sobotę obchodziliśmy najważniejsze polskie święto, a mianowicie świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zainaugurowaliśmy obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 latach niewoli POLSKA powróciła na mapy Europy i świata.

Z tej okazji uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie przygotowali spektakl patriotyczno-historyczny pod wymownym tytułem „Przez krew idziem do wolności”, w czasie którego nakreślona została droga kraju do niepodległości. W przedstawieniu zaakcentowano szczególnie trudne momenty z życia narodu polskiego, w ten sposób złożono hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość – obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej. Podkreślono także, że zdobycie upragnionej wolności było okupione łzami, krwią oraz ofiarami. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Przedstawienie było bardzo udane.

Młodzież zachowała się dojrzale i fachowo wystąpiła przed publicznością Domu Kultury w Pilźnie, za co otrzymała owacyjne brawa od licznej widowni. Warto podkreślić, iż dla większości z nich był to debiut aktorski, tym bardziej należą im się pochwały za odwagę.

zobacz zdjęcia

zobacz film

30/10/2017 Pilzno

Zgodnie z tradycją przyjęliśmy do naszego grona pierwszy rocznik uczniów nowopowstałej Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia, i daliśmy mu odczuć, że jest mile widzianym członkiem naszej wielkiej rzemieślniczej rodziny.

W poniedziałkowy poranek nieco podenerwowani pierwszoklasiści licznie zgromadzili się na hali sportowej, gdzie miała odbyć się uroczystość pasowania oraz ślubowania. Na ich barkach spoczęło ostrze szabli Kilińskiego, którą starszy cechu pilzneńskiego, pan Leon Chorążak, pasował każdego z nich. Towarzyszyło temu ślubowanie i refleksja Pani Dyrektor Anny Smołuchy nad znaczeniem rzemiosła w naszym regionie i nad jego narodową rolą.

Po pasowaniu nasze kochane kotki mogły posmakować tego, co przygotowali dla nich drugoklasiści. Wśród kocich konkurencji nie zabrakło skoków w dal, przeciągania liny, układania piramidy z kubeczków, głuchego telefonu, układania puzzli, quizu z wiedzy o szkole. Główną nagrodę stanowił dyplom „niepytalności” zwalniający klasę z odpowiedzi ustnych w wybrany dzień. Ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa IC, której serdecznie gratulujemy zapału i determinacji.

O wadze tego wydarzenia z pewnością świadczy grono znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy za przybycie dyrektorowi Izby Rzemieślniczej w Tarnowie panu Tadeuszowi Gubernatowi, Starszemu Cechu Rzemiosł Różnych panu Leonowi Chorążakowi oraz przedstawicielom zakładów pracy oraz rodzicom pierwszoklasistów.

zobacz zdjęcia

18/10/2017 Pilzno

Szkolne koło Caritas działające przy naszej szkole przy pomocy Pani Dyrektor Anna Smołuchy zorganizowało pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Centrum Jana Pawła II w Krakowie oraz do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie i Wał-Rudzie, w której wzięli udział wolontariusze wraz rodzicami oraz osobami chętnymi ze środowiska pilźnieńskiego. Uczestnicy zwiedzili również muzeum Św. siostry Faustyny oraz wystawę Całunu Turyńskiego, o którym bardzo ciekawie opowiadał kustosz. Następnie pielgrzymi udali się do Wał-Rudy, gdzie wszyscy czciciele bł. Karoliny wyruszyli na drogę krzyżową szlakiem męczeństwa naszej patronki. Wyjazd zorganizowany przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę z pewnością pomoże młodym ludziom uświadomić sobie wartość miejsc kultu świętych i błogosławionych we współczesnym świecie.

zobacz zdjęcia

19/10/2017 Pilzno

Szczęśliwy okazał się dla nas VII Rajd Młodzieży o Puchar Starszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach. Drugie miejsce naszej drużyny – w składzie Maciej Bryk, Piotr Smoter, Katarzyna Surdel, Patryk Dubas, Klaudia Bielatowicz, Justyna Proszowska, Izabela Świerczek, Kinga Wójcik, Aleksandra Zięba, Grzegorz Trychta, Filip Mossoń, Patryk Jurek, Michał Wnęk, Mateusz Podraza, Krystian Drozd, Krystian Górka – to sukces zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Rajd składał się z trzech etapów: (1) Pokonywanie trasy z Szymbarku do Bielanki, (2) Turniej gier i zabaw, (3) Konkurs wiedzy o Beskiedzie Niskim.

Dumni jesteśmy z Katarzyny Surdel, która zajęła II miejsce w konkursie wiedzy o Beskidzie Niskim i zapewniła nam wiele punktów. Jak podkreślają opiekunowie – Ewelina Dobosz i Dawid Florian - wszyscy uczniowie zresztą spisywali się znakomicie, tak podczas marszu, jak i w czasie rozgrywek sportowych. Nie szwankowała również organizacja, za co też rozdawano punkty. Nasza drużyna była najlepsza w przeciąganiu liny. Gratulujemy i liczymy na kolejne do kolekcji.

zobacz zdjęcia

17/10/2017 Pilzno

W dniu 17 października uczniowie klas pierwszych obejrzeli spektakl pt. „Inny świat” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, będący adaptacją lektury z języka polskiego, napisanej przez G. Herlinga-Grudzińskiego. Ta ponadczasowa sztuka teatralna, której kanwą jest wstrząsająca relacja autora z pobytu w łagrach sowieckich w Witebsku i Jercewie, jest w rzeczywistości opisem brutalnych metod totalitaryzmu komunistycznego i walki o przeżycie oraz zachowanie ludzkiej godności. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni.

Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

12/10/2017 Pilzno

12 października 2017 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części oficjalnej glos zabrała Pani dyrektor Anna Smołucha, która podziękowała nauczycielom i wychowawcom za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz życzyła wszystkim pracownikom oświaty zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz optymizmu i wytrwałości w realizacji nowych wyzwań edukacyjnych. Warto dodać, iż w imieniu organu prowadzącego życzenia na ręce Pani Dyrektor złożył Prezes Izby Rzemieślniczej Pan Andrzej Kuta.

Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów klas drugich i trzecich. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny- recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli oraz przedstawiali wesołe scenki z życia szkoły.

Po zakończonej akademii uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania, wręczyli symboliczne upominki. Za tak miłą uroczystość dziękujemy Wam Uczniowie!

zobacz zdjęcia

10/10/2017 Pilzno

W ramach kółka turystycznego p. Agnieszka Jakubus zabrała uczniów na warsztaty muzealne z zakresu historii i kultury regionu do pobliskiego Muzeum Regionalnego w Pilźnie. W czasie warsztatów uczniowie wysłuchali prelekcji na tematy związane z dziejami i kulturą Pilzna: „Wielka Księga Małego Miasta”, „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli o zabytkach pilźnieńskich”, „Ślady miasta. Pilzno chrześcijańskie i żydowskie”, uczestniczyli też w zajęciach etnograficznych „W chłopskiej chacie i zagrodzie”. Dzięki tym ciekawym warsztatom uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy dotyczących naszego regionu.

zobacz zdjęcia

09/10/2017 Pilzno

W niedzielę 8 października nasi uczniowie pod wodzą pani Danuty Bryg oraz Pani Karoliny Baryłeckiej wybrali się do Grybowa na Marsz dla Życia i Rodziny i wraz z kilkuset innymi uczestnikami przeszli ulicami miasta, manifestując swoje ideały. Wydarzenie organizowane jest od dziewięciu lat, co roku w innej miejscowości diecezji tarnowskiej, i nasi uczniowie już po raz kolejny wzięli w nim udział.

Marsz był wyrazem określonej postawy i deklaracją światopoglądową, ale zarazem chodziło o to, by zjednoczyć się we wspólnym celu i celebrować uniwersalne wartości w wesołej i przyjaznej atmosferze. Jak mówią uczestnicy, było wesoło i kolorowo, a kończący pochód piknik rodzinny okazał się dobrą okazją do zawarcia nowych znajomości i miłego spędzenia czasu.

zobacz zdjęcia

04/10/2017 Pilzno

Szkolni wolontariusze ze szkolnego koła Caritas oraz klubu wolontariatu wzięli udział w ognisku integracyjnym na terenie Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu w ramach projektu „Tak się Bawię, Uczę i Rozwijam - Od Staruszka do Maluszka”. Wolontariusze rozpalili grilla, serwowali do stołu oraz karmili pensjonariuszy w ciężkim stanie. Niepełnosprawnym pensjonariuszom DPS w Parkoszu uświetniła czas młodzież śpiewając dobrze znane utwory biesiadne pod wodzą Pana Piotra Papiernika oraz Zbigniewa Miazgi. Na samym końcu wszyscy świetnie się bawili rozwiązując zagadki i grając w kalambury.

To spotkanie z osobami niepełnosprawnymi na długo pozostanie w sercach wolontariuszy, a zarażona iskierką pomagania młodzież już wyraziła chęć wzięcia udziału w kolejnej akcji niesienia pomocy słabszym.

zobacz zdjęcia

03/10/2017 Pilzno

Dzięki inicjatywie oraz pod wodzą Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie RBS w Pilźnie udali się na wycieczkę do Kołobrzegu.

Wydawać by się mogło, że przełom września i października to nie najlepszy moment na moczenie stóp w naszym morzu, ale nic bardziej mylnego. Zaświadczają o tym uczestnicy wycieczki do Kołobrzegu, którzy zgodnie podkreślają, że ta daleka wyprawa nie była wakacyjnym wyjazdem, ale pasjonującą lekcją. A właściwie lekcjami.

W ramach lekcji historii uczniowie uczestniczyli w wykładach prowadzonych w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zwiedzanie kołobrzeskiego muzeum to prawdziwa lekcja historii techniki wojskowej. Kolekcja została utworzona na podstawie świadectw pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanej w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć też Kołobrzeski Skansen Morski, który jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Najbardziej spodobały się oczywiście dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy 205 ORP Władysławowo. Mogliśmy wejść nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów i poczuć się jak pasażerowie „Titanica”.

Podczas tych kilku dni uczniowie odwiedzili również wystawę dotyczącą rozwoju piśmiennictwa. W trakcie wykładu omówiono Biblię jako przykład rozwoju piśmiennictwa – od tabliczki glinianej, zwojów pergaminów, skończywszy na druku. Traktować ją należy jako dorobek kulturowy ludzkości ostatnich kilkunastu wieków. Latarnia morska oraz muzeum minerałów i meteorologii oraz wytworów monolicznych były kolejnymi punktami na naszej mapie, o których długo nie zapomni żaden uczestnik wycieczki.

Wyprawa do Kołobrzegu nie mogła odbyć się bez rejsu statkiem po pełnym morzu. Każdy uczestnik mógł się poczuć jak Viking. Niektórzy nawet założyli stroje z epoki i pozowali do zdjęć, Odwiedziliśmy też port morski w Kołobrzegu oraz mieliśmy okazję spacerować kołobrzeskim molo.

Większość młodzieży była pierwszy raz w Kołobrzegu i nad morzem. Tym bardziej cieszy fakt, iż młodzież RBS mogła odkryć piękno Polski. W doskonałych humorach wszyscy powrócili do Pilzna. Dziękujemy Pani Dyrektor, że zorganizowała wspaniałą wycieczkę edukacyjną i oprowadziła nas po malowniczym Kołobrzegu, gdzie pogłębiliśmy swoje wiadomości z lekcji biologii, geografii, historii, edukacji zdrowotnej, poznaliśmy również sposoby leczenia i dbania o swoje zdrowie.

zobacz zdjęcia

03/10/2017 Pilzno

Rękawice, worki i dobra wola – tyle wystarczy, by zmienić swoje otoczenie na lepsze. Nasi uczniowie pod wodzą Agnieszki Jakubus po raz kolejny przyłączyli się do międzynarodowej akcji sprzątania świata. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce” i sprzątaniu towarzyszył konkurs rękodzielniczy dla uczniów, którzy mogą popracować na wszystkim, co już pozornie nadaje się tylko do śmietnika.

Sprzątamy od wielu lat, propagując odpowiednie wzorce i ucząc się, jak dbać o najbliższą przestrzeń. Odpowiedzialność za planetę jest jednym z naszych priorytetów. Pierwszoklasistów do zbierania porozrzucanych śmieci namawiać nie trzeba było – z zapałem przystąpili do pracy, a swoje „zdobycze” przynieśli do szkolnego śmietnika. Brawo!

zobacz zdjęcia

02/10/2017 Pilzno

Wolontariusze ze szkolnego koła Caritas wzięli w niedzielę udział w akcji rozpowszechniania wśród parafian chlebków miłosierdzia.

""Celem jest uwrażliwienie na potrzeby człowieka, który żyje najbliżej nas"" – mówi dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Zbigniew Pietruszka. – ""Nieraz jest bardzo łatwo złożyć ofiarę do puszki, wtedy, gdy zbierane są te ofiary przy naszych kościołach. W ten sposób wydaje się nam, że wypełniliśmy jakiś obowiązek podzielenia się i wsparcia człowieka, który znajduje się w potrzebie. Często niestety zapominamy i nie dostrzegamy tych, którzy są najbliżej nas"" – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

zobacz zdjęcia

27/09/2017 Pilzno

27 września uczniowie biorący udział w kółkach: historycznym, ekonomicznym oraz turystycznym wyruszyli sprzed szkoły szlakiem świętego Jakuba wiodącym przed malownicze Pogórze Ciężkowickie. Na swojej drodze nasi szkolni globtroterzy odwiedzili pobliską lodziarnię u Państwa Smołów, którzy opowiedzieli o blaskach i cieniach prowadzenia działalności gospodarczej oraz dotarli do kościoła Św. Marcina. Wycieczka wzbudziła zachwyt wśród młodzieży, która już planuje kolejne wyprawy.

zobacz zdjęcia

25/09/2017 Pilzno

Gdy wrześniowe słońce pozwala już nieco odetchnąć, a temperatura powoli przyzwyczaja się do jesiennych spadków, co roku z całą grupą nowych uczniów idziemy na górę Liwocz. Odsłania ona przed nami swoje widoki i daje się zdobywać. To pierwszy test dla pierwszoklasistów – z wytrwałości, hartu ducha, umiejętności współdziałania w grupie i zdolności do mobilizacji. Nauczyciele wychowawcy klas pierwszych – Wirginia Kobak-Dominik, Karolina Baryłecka i Bożena Lisak - poznają swoich uczniów, uczniowie poznają się nawzajem, a przy tym odbywa się niepostrzeżenie lekcja geografii i lokalnej historii.

Dzień pełen wrażeń zakończyło zwyczajowe pieczenie kiełbasek i zabawy integracyjne, które pozwalały się zorientować, kto w tym roku zasilił nasze szeregi. Pani Dyrektor Anna Smołucha i opiekunowie wycieczkowiczów wspólnie mogą uznać zadanie za wykonane.

zobacz zdjęcia

04/09/2017 Pilzno

4 września uczniowie klas pierwszych Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia oraz klas drugich i trzecich Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej z radością powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności. Rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją – przejściem ze sztandarem szkolnym do kościoła parafialnego, skąd – po mszy świętej – udaliśmy się na halę sportową, aby słuchając okolicznościowych przemówień i przygotowanej na ten dzień akademii nabrać sił na najbliższe dziesięć miesięcy. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Anna Smołucha, która z całego serca powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych. Jest to szczególny czas dla naszych uczniów, gdyż po raz pierwszy zaczęła funkcjonować Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia, której uczniowie będą mogli kontynuować naukę w Branżowej Szkole II Stopnia. Dla trzecioklasistów będzie to rok wytężonej pracy, gdyż w czerwcu czekają ich egzaminy zawodowe.

Nasi uczniowie nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Uroczysta delegacja z należytym szacunkiem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości Pani Dyrektor Anna Smołucha podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu sukcesów, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości dla naszych uczniów. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

zobacz zdjęcia