rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2015/2016

28/08/2016 Pilzno

W kolejną rocznicę największej bitwy, jaką na Podkarpaciu stoczyli żołnierze Armii Krajowej, odbyły się w Braciejowej i na polanie Kałużówka uroczystości poświęcone temu wydarzeniu. Przybyli nań zasłużeni żołnierze AK, a wśród wielu gości znalazła się również nasza Pani Dyrektor Anna Smołucha. Obchody rozpoczęły się przy pomniku w Braciejowej, skąd uczestnicy udali się na Kałużówkę, gdzie odprawiona została msza święta i odbył się ceremoniał patriotyczny i wygłoszone zostały mowy okolicznościowe. „Wydarzenia tamtych dni tak mocno tkwią w pamięci uczestników, że śnić się nam będą do końca życia. Mimo ran, cierpień, śmierci kolegów, głodu i chwil trwogi czuliśmy się wówczas szczęśliwi i dumni, że mogliśmy po raz pierwszy, po latach niewoli podnieść głowy i stanąć razem do otwartej walki ze śmiertelnym wrogiem” – mówił w imieniu weteranów mjr Zbigniew Lazarowicz, uczestnik bitwy.

Uczestnictwo dyrektor RZSZ w obchodach tej rocznicy oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem na Kałużówce świadczy o tym, jak mocno jesteśmy zaangażowani w kultywowanie lokalnych tradycji patriotycznych i zanurzeni w historii naszej małej ojczyzny.

zobacz zdjęcia

17/06/2016 Pilzno

Za nami drugi konkurs muzyczno-wokalny „Zaśpiewajmy z bł. Karoliną”. Zaangażowanie rozrastającej się grupy uczestników pokazuje, że na stałe już wpisał się on w tradycję szkoły i miasta.

Organizowany przez Rzemieślniczą Zasadniczą Szkołę Zawodową festiwal muzyczny, którego pomysłodawczynią była dyrektor Anna Smołucha, w tym roku zgromadził tak dużo muzykujących, że jury musiało przyznać nagrody w trzech kategoriach – dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W każdej z tych kategorii zaprezentowali się zarówno soliści, jak i grupy muzyczne. Na scenie roiło się od instrumentów, od gitary począwszy, a na klarnecie skończywszy, a śpiew – radosny głos sławiący życie zgodne z ideałami bł. Karoliny, patronki festiwalu, niósł się daleko poza salę Domu Kultury. o randze konkursu świadczy również to, że został objęty patronatem przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, a także patronatami medialnymi radia RDN Małopolska, „Gościa Niedzielnego” oraz „Obserwatora Lokalnego”. Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, że zechcieli przyjąć nasze zaproszenie i włożyli tyle trudu w przygotowanie występów. W piątkowe przedpołudnie, podczas finałowego koncertu zaprezentowano aż 38 utworów, reprezentujących wiele gatunków muzycznych.

Jury pod przewodnictwem Pawła Adamka, znanego dębickiego muzyka i animatora kultury miało twardy orzech do zgryzienia. Jurorzy – Marta Fortuna ze szkoły muzycznej w Dębicy, kustosz muzeum bł. Karoliny w Zabawie ks. Szostak, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Grzegorz Piekarz, dyrektor Domu Kultury w Pilźnie Andrzej Kozik oraz polonista Krzysztof Bernaś – ostatecznie postanowili uhonorować dziewięć występów. Fundatorami cennych nagród była Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Szkoły podstawowe
I miejsce – zespół Ilkosing ze szkoły podstawowej w Ilkowicach
II miejsce – zespół ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej
III miejsce – zespół ze szkoły podstawowej w Zabawie.

Gimnazja
I miejsce – Wiktoria Chmura z Gimnazjum w Grabinach
II miejsce – Karol Pocica z Gimnazjum w Jaworzu Górnym
III miejsce – Dominika Sierżęga z Gimnazjum w Pilźnie
Natalia Ligęzka z Gimnazjum w Słotowej

Szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – rapujący zespół Cold Fire z RZSZ z Pilzna.
II miejsce – Andżelika Kordek i Izabela Leśniowska z towarzyszeniem P. Papiernika i Z. Miazgi.

Podczas koncertu nie zabrakło również atrakcji pozakonkursowych. W przerwie na obrady jury na scenie zaprezentowali się tancerze ze szkoły tańca Soul Dance, reprezentanci szkoły muzycznej Kik Muza oraz śpiewający uczniowie ze szkoły podstawowej w Pilźnie.

zobacz zdjęcia

23/05/2016 Pilzno

Zbliżają się wakacje, warto więc odświeżyć wiedzę i umiejętności ratujące życie. Temu właśnie służyły zajęcia z ratownikiem Mateuszem Domaradzkim, który przyjechał do pierwszoklasistów w ramach projektu zdrowotnego pani Eweliny Dobosz i turystyczno-krajoznawczego pani Agnieszki Jakubus. Przypomniał, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i udzielić pomocy przedmedycznej, nim na miejsce zdarzenia zdoła dotrzeć pogotowie. Młodzi ludzi z zapałem uczestniczyli w części praktycznej zadań, tak w roli udzielających pomocy, jak i poszkodowanych.

zobacz zdjęcia

19/05/2016 Pilzno

O tym, jak może się skończyć zażywanie dopalaczy, opowiadał spektakl ABC Mocarza zaprezentowany naszym uczniom przez aktorów z agencji artystycznej „Galana”. Pani dyrektor Anna Smołucha zaprosiła dwuosobową grupę teatralną, chcąc uwrażliwić uczniów na problem zażywania różnego rodzaju wspomagaczy i udowodnić, że nie ma bezpiecznych środków psychoaktywnych.

Przedstawienie – jak zapewniali grający, oparte na faktach – opowiada historię młodego małżeństwa, którego uporządkowane i szczęśliwe życie burzy pojawienie się w życiu mężczyzny dopalaczy. Na scenie można było zobaczyć, w jaki sposób zmieniają one charakter człowieka, wyzwalają jego najgorsze cechy i prowadzą do zaniku kontroli nad sobą. Reakcje uczniów po przedstawieniu wskazują, że wzięli sobie do głowy to, co zobaczyli.

zobacz zdjęcia

05/05/2016 Pilzno

Ponad sto sześćdziesiąt eksponatów sprowadzonych z różnego typu placówek wystawienniczych mieli okazję obejrzeć uczniowie klas drugich i trzecich, którzy wybrali się wraz z wychowawcami na wystawę „Magia Bursztynu. Bursztyn w przyrodzie, sztuce, rzemiośle artystycznym” zorganizowaną przez Muzeum regionalne w Pilźnie. Wśród obiektów przeznaczonych do oglądania znalazły się naturalne bryły bursztynu, ale również kunsztowne ozdoby i przedmioty wykonane z tego niezwykłego minerału. Oglądający mieli okazję zapoznać się z procesem powstawania bursztynu, a ponadto również z jego znaczeniem dla kupiectwa, historii, a nawet polityki.

zobacz zdjęcia

03/05/2016 Pilzno

Najradośniejsza chyba z polskich rocznic narodowych, obchodzona razem ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, co roku gromadzi tłumy podczas gminnych obchodów. Nie mogło tam zabraknąć również nas. Delegacja uczniów RZSZ uczestniczyła we mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Pilźnie, gdzie wysłuchała również okolicznościowego montażu słowno-muzycznego, a następnie złożyła kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej oraz figurą Matki Boskiej na rynku. Niech się święci 3 Maja!

29/04/2016 Pilzno

Ach, co to było za popołudnie. Pełne wzruszeń, łez, ale również radości z otrzymania wymarzonego świadectwa. Niektórzy, jak sami mówili, nie kryjąc wzruszenia, czekali na tę chwilę wiele, wiele lat. Tak właśnie zapisze się w historii naszej szkoły pożegnanie pierwszej grupy absolwentów Niepublicznego Liceum dla Dorosłych.

Dziewiętnaścioro śmiałków, którzy znaleźli odwagę, by godzić obowiązki zawodowe – a nierzadko również rodzinne – z nauką może po dwóch latach zaangażowania pochwalić się średnim wykształceniem. Jak podkreślała w swoim przemówieniu pani dyrektor, to przepustka do wielu kolejnych osiągnięć. Niektórzy przystąpią do matury i być może wybiorą się na studia, inni zechcę pójść do szkół policealnych, zdobyć dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje. „Nie bez powodu kiedyś to świadectwo nazywało się świadectwem dojrzałości” – mówił do młodych absolwentów Sławomir Błaszczak, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie, a prezes tej instytucji gratulował i młodym (na pewno duchem) ludziom, i pani dyrektor takiego sukcesu. O odpowiedni nastrój spotkania pożegnalnego zadbał nasz nieoceniony zespół Cold Fire.

Podziękowaniom i ciepłym słowom nie było końca. Pozostaje wierzyć, że nasi słuchacze nie zmarnują szansy, a kolejne roczniki młodzieży, które zasilą szeregi uczniów Liceum będą równie zmotywowani co ich starsi koledzy. Co się tak świetnie zaczyna, musi mieć udany ciąg dalszy.

zobacz zdjęcia

29/04/2016 Pilzno

Na kolejne w tym roku szkolnym zajęcia na strzelnicę udało się tym razem piętnaścioro uczniów klas drugich pod opieką pani Małgorzaty Szatkowskiej. Mieli oni okazję wykazać się refleksem i celnym okiem, a co najważniejsze zrealizować w sposób interesujący i przemawiający do wyobraźni lekcję edukacji dla bezpieczeństwa. Podobne zajęcia służą przecież tyleż rozrywce, co nabyciu umiejętności, które mogą się przydać w trudniejszych czasach.

28/04/2016 Pilzno

Trzecie miejsce podczas IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Rzemieślniczych w Piłce Siatkowej wywalczyła po zaciekłych bojach nasza męska drużyna. Dziewczęta co prawda nie zajęły miejsca na podium, ale z relacji opiekunów obu drużyn – pani Eweliny Dobosz i pana Dawida Floriana – wiemy, że też nie dały sobie w kaszę dmuchać. W podobnych przedsięwzięciach liczy się przede wszystkim jednak hart ducha i wola walki oraz chęć pokazania z jak najlepszej strony miejsca, które się reprezentuje. I to się właśnie udało.

zobacz zdjęcia

26/04/2016 Pilzno

Co roku na wiosnę RZSZ pokazuje gimnazjalistom z okolicznym miejscowości – swoim potencjalnym uczniom – to, co ma do zaoferowania najlepszego, tym razem jednak Dzień Otwarty miał wyjątkowo atrakcyjną formułę, której pomysłodawcą była pani dyrektor Anna Smołucha. Oprócz zwiedzania szkoły nasi goście mogli wybrać się również na wycieczki do zakładów pracy i na miejscu sprawdzić, w jakich warunkach i jakiej atmosferze odbywa się nauka zawodu.

Z tej oferty skorzystało około siedemdziesięcioro młodych ludzi, którzy właśnie podejmują dalekosiężne decyzje. Na nowy narybek otworzyły się przedsiębiorstwa wszystkich branży – dzięki uprzejmości współpracujących ze szkołą pracodawców mogliśmy pokazać gimnazjalistom Met-Chem, Akpil, zakłady fryzjerskie pani Wojciechowskiej i pani Cichowskiej, Omegę, Taurus, Gminną Spółdzielnię i cukiernię Marta.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Dnia Otwartego, a naszych gości chętnie powitamy we wrześniu w swoich szeregach.
Rekrutacja już trwa, nie przegapcie – drodzy gimnazjaliści – szansy na zdobycie konkretnego i popłatnego zawodu!

zobacz zdjęcia

26/04/2016 Pilzno

Doborowa drużyna ratowników RZSZ – wszyscy aktywni strażacy – wzięła udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego, które odbyły się 26 kwietnia. Katarzyna Bączek, Agnieszka Świstak, Sebastian Rusin, Jakub Kamaj oraz Mateusz Hebda długo przygotowywali się do zmagań pod opieka nauczycielki edukacji dla bezpieczeństwa pani Małgorzaty Szatkowskiej.

Konkurs miał formułę teoretyczno-praktyczną: uczniowie musieli odpowiedzieć na szereg pytań testowych, a następnie wykonać trzy zadania ratunkowe. Zadania symulowały ratowanie topielca, pomoc poparzonemu i akcję ratowniczą ofiar wypadku drogowego z udziałem rowerzysty i kobiety w ciąży.
W każdej z tych sytuacji nasi uczniowie wykazali się fachowością i zachowali zimną krew. Byłoby szczęściem w nieszczęściu mieć ich pod ręką w razie wypadku czy zagrożenia życia.

zobacz zdjęcia

22/04/2016 Pilzno

W ramach projektu przygotowującego do Światowych Dni Młodzieży w piątek 22 kwietnia nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w nabożeństwie w kaplicy Jana Pawła II w kościele parafialnym w Pilźnie połączonej z oddaniem czci relikwiom naszego wielkiego rodaka. Koncelebrowana przez szkolnego katechetę księdza Roberta Osaka msza święta miała służyć – jak mówią organizatorki pani dyrektor Anna Smołucha oraz pani Danuta Bryg – refleksji nad dziełem papieża Polaka i jego świętością. Rozpoczęliśmy te rozważania radośnie – ulubioną piosenką Jana Pawła II Barką – by zakończyć litanią mu poświęconą i ucałowaniem relikwii.

zobacz zdjęcia

22/04/2016 Pilzno

W jej święto sprawiliśmy Ziemi prezent i wyszliśmy na miasto, by uświadamiać ludzi o jej prawach i potrzebach. Napotkanym mieszkańcom Pilzna i okolic rozdawaliśmy stosowne ulotki, które uczą szacunku dla naszej planety, a także zielone listki będące symbolem solidarności z matką Ziemią. Akcja zorganizowana przez panią Agnieszkę Jakubus cieszyła się spora popularnością – ulotki znalazły zainteresowanych czytelników i mamy nadzieję, że dzięki nam wzrośnie armia świadomych ekologów.

zobacz zdjęcia

21/04/2016 Pilzno

Jubileuszowy X konkurs poetycko-fotograficzny pod nazwą „Cywilizacja miłości” organizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy okazał się dla nas szczęśliwy. Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj nasi uczniowie: Arkadiusz Gąsior, autor wiersza Jan Paweł II – duchowy przewodnik, oraz Arkadiusz Trychta ze swoim zdjęciem zatytułowanym Niech krzyż swoimi ramionami łączy niebo i ziemię. Trzeba podkreślić, że ich prace zostały zauważone wśród wielu innych – na konkurs nadesłano 100 wierszy oraz 200 zdjęć. Podczas uroczystości finałowych w kinie Kosmos towarzyszyła naszym wyróżnionym pani Joanna Pietrzycka, która zainspirowała uczniów i namówiła ich do udziału w konkursie. Całej trójce serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia

17/04/2016 Pilzno

W gminnych obchodach 76. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbyły się w niedzielę 17 kwietnia, wzięła udział również delegacja naszych uczniów pod opieką pana Alfreda Zagórskiego. Uczestniczyli z pocztem sztandarowym we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a potem w uroczystościach na miejscu pamięci. Oddali również hołd pomordowanym, składając wiązankę pod krzyżem katyńskim.

zobacz zdjęcia

16/04/2016 Pilzno

Kolejny sukces kulinarny naszej szkoły! Izabela Loś, uczennica klasy IIIB, otrzymała wyróżnienie w ciekawym konkursie kucharskim organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Emocji przysporzyła uczestnikom formuła konkursu: produkty schowane zostały w tajemniczej czarnej skrzynce, a dobór dodatków zależał od inwencji gotujących. Koniec końców przystawki okazały się doskonałe, tak pod względem smaku, jak i wyglądu. Doskonała kompozycja Izy wzbudziła podziw jury, a oglądających zdjęcia – czyli nas wszystkich – doprowadza do obłędu. Szkoda, że nie możemy wam teraz życzyć smacznego! Pani dyrektor Anna Smołucha, która zgłosiła Izę do konkursu oraz towarzyszyła jej i kibicowała podczas zmagań, podkreśla, że nasi kucharze coraz częściej pokazują się na prestiżowych imprezach kulinarnych. I to z jak najlepszej strony.

zobacz zdjęcia

14/04/2016 Pilzno

Nie żałują czasu spędzonego w kinowych ciemnościach uczniowie, którzy w czwartek 14 kwietnia wybrali się z panią dyrektor Anną Smołuchą i panią Danutą Bryg na film Cuda z nieba w reżyserii Patricii Riggen. Oparta na prawdziwej historii opowieść o śmiertelnie chorej dziewczynie, która w cudowny sposób została uzdrowiona po tym, jak wpadła do spróchniałego drzewa, wzbudziła wielkie zainteresowanie i wywołała mnóstwo emocji. Film okazuał się piękną przypowieścią o nadziei, więzach łączących chrześcijańską wspólnotę i potędze sił, których nie rozumiemy, co nie przeszkadza w powierzeniu im swoich trosk. Łzy wzruszenia po seansie najlepiej świadczą o tym, że twórcom udało się uniknąć taniej sztampy i religijnego blichtru.

13/04/2016 Pilzno

Na zaproszenie pani dyrektor Anny Smołuchy gościł u nas w środę 13 kwietnia Michał Kalisz, pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zajmującego się między innymi propagowaniem trudnych i godnych chwały kart naszej historii. Wykład poświęcony był pamięci rodzin z Podkarpacia, którzy zasłużyli się ratowaniem Żydów podczas II wojny światowej. W ilustrowanym zdjęciami i filmami dokumentalnymi wykładzie nasz gość wytłumaczył sytuację Polaków podejmujących takie heroiczne decyzje, opierając się na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej. Była to piękna i pouczająca lekcja historii.

zobacz zdjęcia

11/04/2016 Pilzno

Wyśmienite III miejsce przywieźli z zawodów zorganizowanych w ramach Powiatowej Licealiady nasi piłkarze halowi. Swoje osiągnięcie, jak mówi trener i opiekun Dawid Florian, zawdzięczają uporowi i temu, że potrafili walczyć do końca. Wyjście z grupy zagwarantowały im dopiero rzuty karne.

W składzie naszej drużyny znaleźli się: Hubert Nalepka, Wojciech Nowak, Mateusz Nalepka, Damian Gawron, Piotr Kolak, Piotr Ryba, Dominik Siemek, Mariusz Kita, Kamil Podolski. Nasi młodzi piłkarze też nie kryją radości, choć nie ukrywają, że mają ochotę na więcej. Wszystko przed nimi!

zobacz zdjęcia

08/04/2016 Pilzno

To jedno z pytań międzyszkolnego konkursu poświęconego osobie św. Jana Pawła II oraz zbliżającym się Światowym Dniom Młodzieży, który z pewnością możemy uznać za kolejny sukces. I to nie tylko pod względem organizacyjnym. Piętnaścioro uczestników z okolicznych placówek okazało się tak dobrze przygotowanych, że oprócz testu – zawierającego czterdzieści naprawdę szczegółowych pytań – potrzebna była dogrywka. Wyłonienie zwycięzcy nastręczało jury nie lada problemów. Ostatecznie finał okazał się pomyślny dla nas.

Na najwyższym stopniu podium stanął bowiem uczeń naszej szkoły, pierwszoklasista Adrian Chmielowski. Tuż za nim – ledwie o włos – znalazły się dwie dziewczyny: Kinga Pasternak z Zespołu Szkół w Grabinach oraz Joanna Papiernik z Zespołu Szkół w Słotowej. W uznaniu dla wiedzy kolejnej uczestniczki, Marysi Drozd ze szkoły w Brzeźnicy, pani dyrektor ufundowała też nagrodę za czwarte miejsce.

Tak pani dyrektor, jak i pozostali organizatorzy konkursu – pani Danuta Bryg oraz Pan Alfred Zagórski – przyznają, że są mile zaskoczeni poziomem wiedzy uczestników i ich zaangażowaniem. Zmagania, zrealizowane w ramach religijnego projektu, przyciągnęły pasjonatów i znawców. Okazało się, że młodzi ludzie doskonale znają wielkiego Polaka, tak treść jego nauczania, jak i życiowe pasje i przyzwyczajenia. Równie dużo wiedzieli o doniosłym religijnym wydarzeniu, które już w tym roku odbędzie się w Krakowie.

zobacz zdjęcia

07/04/2016 Pilzno

Okazuje się, że niekoniecznie. A właściwie, że koniecznie nie. O tym, jak bardzo fałszywe to hasło, przekonywały w Światowy Dzień Zdrowia, przypadający 22 kwietnia, panie Ewelina Dobosz i Magdalena Szczeklik. Podczas tej niecodziennej lekcji pokazywały uczniom zagrożenia związane z nadużywaniem cukru oraz jego podstępne działanie. Była okazja, by sprawdzić, ile tego przysmaku znajduje się w różnych popularnych produktach spożywczych i nauczyć się rozpoznawać zagrożenie w niewinnie wyglądających bułkach i napojach. Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Liczymy na to, że po zajęciach w Dniu Zdrowia, choć kilkoro uczniów zmieni przyzwyczajenia i skutecznie uniknie choroby.

zobacz zdjęcia

31/03/2016 Pilzno

Już w poświątecznej atmosferze odbyło się podsumowanie I tury tegorocznych zagranicznych staży. W obecności władz Izby Rzemieślniczej w Tarnowie organizator wyjazdów Mieczysław Urbański i opiekująca się uczniami w Sewilli Małgorzata Szatkowska rozdali uczestnikom certyfikaty odbycia stażu i Eurpasy. Wszyscy zgromadzeni, na czele z Panią Dyrektor Anna Smołuchą, podkreślali że to niezwykła szansa dla młodzieży i swego rodzaju nagroda dla najlepszych i najpilniejszych młodocianych pracowników.

Film dokumentujący pięciotygodniowe pobyty w Erfurcie i Sewilli dowodził, jak wielkiego zaangażowania wymaga od polskich uczniów dostosowanie się do obcych warunków pracy, lecz zarazem ile satysfakcji im to przyniosło. Oni sami również tak je wspominali, podkreślając, że gdyby tylko była taka możliwość, w każdej chwili mogliby wyjechać znowu.

zobacz zdjęcia

22/03/2016 Pilzno

Po raz pierwszy w tym roku z inicjatywy Iwony Cach i Joanny Pietrzyckiej nasza szkoła dołączyła do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Choć to chyba najistotniejszy z ludzkich narządów jest nierzadko zaniedbywany w planie treningowym, a jego potrzeby są zupełnie ignorowane. W dodatku wiele jego funkcjonalności pozostaje nieużywanych, gdyż zwyczajnie nie umiemy go obsługiwać.

Na lekcjach w dniach 18 i 21 marca panie prowadzące uczyły, jak walczyć z nieustającym rozproszeniem, ćwiczyć umiejętność koncentracji i wytężonej uwagi, podpowiadały, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji i zapamiętywać trudne informacje. Była to też możliwość, by sprawdzić, która półkula mózgu pracuje intensywniej i jakim rodzajem pamięci dysponują uczniowie. Ćwiczenia, ciekawe, inspirujące i niecodzienne, z wykorzystaniem technik multimedialnych, wciągnęły nie tylko uczniów, ale też obecnych na zajęciach nauczycieli i pani dyrektor. Wspólnie uczyli się technik szybkiego zapamiętywania czy liczenia. Pozostaje mieć nadzieję, że nabyte w ten sposób umiejętności przełożą się na oceny.

zobacz zdjęcia

19/03/2016 Pilzno

Na tydzień przed Wielkanocą nasi kucharze uczestniczyli w niecodziennych warsztatach w towarzystwie topowych blogerów kulinarnych. W gościnnej „Dolinie Pstrąga” Andżelika Pachut, Teresa Bryg, Izabela Loś, Klaudia Podolska, Klaudia Płazińska, Dawid Przybyło i Kamil Wołowiec przygotowywali dania z ryb i dziczyzny, pod czujnym okiem profesjonalistów. Kilka godzin minęło jak z bicza trzasł, bo przy wymagających daniach czas płynie szybciej. Na szczęście efekty działań naszej młodzieży dawały przyjemność tak oczom, jak i podniebieniu. Z efektów działań naszych uczniów zadowolona była pani dyrektor Anna Smołucha, która prowadziła warsztaty oraz goście podczas degustacji, m.in. Burmistrz Pilzna . Umiejętności i pasję młodzieży docenili też sami blogerzy oraz szef kuchni „Doliny Pstrąga” Janusz Flis, który wypowiadał się o nich z najwyższym uznaniem. Więcej o warsztatach z blogerami możecie przeczytać i posłuchać na stronie radia RDN Małopolska: www.rdn.pl.

zobacz zdjęcia

17/03/2016 Pilzno

W przedświątecznym okresie nasi kucharze i cukiernicy odwiedzili kilkukrotnie przedszkole z dobrą smakową nowiną. Dzieci mogły nauczyć się przygotowywać sałatki owocowe i warzywne, tortille oraz miodowe pierniki. Na wdzięczność małych kucharzy i medale zasłużyli Arek Gąsior, Patryk Czekański, Ola Surdel, Agnieszka Zegar, Beata Kasprzyk, Magdalena Szela oraz Małgorzata Mróz. Umieli nie tylko zachęcić dzieci do pracy, ale również do wysiłku intelektualnego: przygotowali dla nich zagadki rebusy, które pozwalały dowiedzieć się sporo o zdrowych nawykach żywieniowych. Dla maluchów była to kolejna porcja wiedzy o świecie, smakach i zapachach, i pięknie w imieniu wszystkich złożyli podziękowania na ręce Pani Dyrektor Anny Smołuchy. Dla naszych uczniów z kolei okazało się to dobrą lekcją dorosłości. I ¬– jak sami przyznają – niezła zabawa.

zobacz zdjęcia

16/03/2016 Pilzno

Kolejny już raz okazało się, że jesteśmy potęgą w konkursach wiedzowych z zakresu prawa pracy i BHP. Tym razem na drugim i trzecim miejscu podium podczas regionalnego etapu konkursu „Bezpiecznie od startu”, który promuje wśród pracowników młodocianych odpowiednie postawy i znajomość przepisów, znalazły się Kasia Bączęk (II miejsce) i Izabela Loś (III miejsce). Pozostali uczestnicy – Teresa Bryg, Iwona Kuczek i Dominik Persak – również poradzili sobie przyzwoicie. Wszyscy przygotowywali się pod okiem pana Zbigniewa Miazgi, który towarzyszył im również podczas konkursu, a w części ustnej być jednym z egzaminujących. To budujące, że te niezwykle przydatne informacje cieszą się popularnością wśród pracującej młodzieży. Warto dodać, że dla Kasi to kolejna okazja, by pokazać się na warszawskim finale w maju w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Będziemy trzymać kciuki.

zobacz zdjęcia

15/03/2016 Pilzno

W tym roku postanowiliśmy się pokazać również od teatralnej strony. Nasi młodzi zdolni, pokierowani przez panią dyrektor Annę Smołuchę, Joannę Pietrzycką, Jacka Wojnarowskiego oraz Krzysztofa Bernasia, przygotowali w oparciu o widowisko niepodległościowe spektakl o wolności, ofierze i cenie, jaką przychodzi zapłacić za patriotyzm, i pokazali go podczas V Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” w Rzeszowie. Aktorzy, mimo tego, że deski teatru czują pod stopami jedynie okazjonalnie, poradzili sobie znakomicie z oddaniem atmosfery wojny i bohaterstwa. Publiczność z zainteresowaniem obserwowała zmagania Polaków o wolność przedstawione w dramaturgicznej pigułce. Spektakl został przygotowany w nowoczesnej formule teatralnej i nie zabrakło w nim akcentów multimedialnych. Jego integralną częścią był film pokazujący partyzanckie walki z niemieckim najeźdźcą, którzy uczniowie nagrali na pagórkach niedaleko Pilzna, a sfilmowała pani dyrektor Anna Smołucha. Emocjonujące kadry z pewnością wyostrzyły wymowę widowiska.

zobacz film

14/03/2016 Pilzno

W ramach Koła Młodego Technika, którego opiekunem jest pani Kinga Fołta, nasi uczniowie konstruują samochód na wodę. Pomysł zbudowania takiego samochodu podsunęła uczniom dyrektor RZSZ w Pilźnie Anna Smołucha, która w ten sposób chciała zainspirować młodych mechaników i pobudzić ich talenty konstruktorskie. Powyższe modele zostaną zgłoszone do Wojewódzkiego Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą. Chłopcy mają zapał i pomysły, ale brakowało im praktyka, specjalisty, który wsparłby ich fachowymi wskazówkami i radami. Z pomocą przyszła firma patronacka Omega Pilzno, która od zeszłego roku współpracuje ze szkołą w ramach projektu „Akademia Omega”. Efektem była wizyta pana Kamila z serwisu VOLVO Omegi Pilzno. Gościł on na zajęciach 14 marca. Chłopcy pracowali w trzech grupach nad własnymi projektami samochodu na wodę, który musi zostać stworzony z konkursową specyfikacją techniczną. Najważniejsze, aby pojazd ruszył, utrzymał prostolinijny kierunek jazdy i pojechał jak najdalej. Wstępne koncepcje projektów powstały. Jedna z grup chce nawet zrobić ciężarówkę Omegi Pilzno na wodę. Kto wie, może firma w przyszłości skorzysta z pomysłu.

zobacz zdjęcia

10/03/2016 Pilzno

XIII edycja ogólnopolskiego Konkursie Poetycko-Plastycznym „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” w tym roku odbywała się pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii według św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Z tym wyjątkowym tematem doskonale poradziła sobie nasza pierwszoklasistka Agnieszka Zegar, której wiersz zatytułowany Lęk zdobył wyróżnienie. O skali sukcesu świadczyć może już liczba nadesłanych utworów lirycznych – na konkurs nadeszło ponad 230 prac z dziesięciu województw. Dnia 11 marca Agnieszka odebrała dyplom podczas uroczystej gali w szkole podstawowej w Woli Radłowskiej. Uhonorowany utwór podkreśla rolę, jaką w życiu młodej dziewczyny może odgrywać bł. Karolina, nasza niezastąpiona patronka, i podkreśla jej emocjonalny związek z młodzieżą.

Lęk
Jak uderzenie deszczu
Na autostradzie
Nie widać
Nie słychać
Aut przed nami
Za nami
Czujemy ruch
Woda wciąż ta sama
Wjazd w deszcz
W pogodę
Za którą czai się
Kolejny cień
Nagle widzę twoją dłoń
O błogosławiona Karolino
Bierzesz mnie w ramiona
I czuję się bezpieczna
Spokojna
Wreszcie kochana

zobacz zdjęcia

09/03/2016 Pilzno

Bezpieczeństwo wiele ma aspektów, jednym z nich jest możliwość bezpośredniej obrony. Właśnie w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa uczniowie klas pierwszych pod opieką pani dyrektor Anny Smołuchy i pana Zbigniewa Miazgi udała się na tarnowską strzelnicę z zamiarem poszerzenia bądź nabycia umiejętności obsługi broni konwencjonalnej.

Samo strzelanie ¬– najprzyjemniejsza część wycieczki, o czym świadczą zdjęcia, nastąpiło dopiero po gruntownym przygotowaniu – podczas którego uczniowie dowiedzieli się o wszystkim, co odpowiedzialny strzelec wiedzieć powinien. A potem już tarcza i sprawdzanie umiejętności skupienia oraz możliwości ręki i oczu.

Warto dodać, że to pierwszy z wyjazdów szkoleniowych przygotowujących uczniów do szkolnych zawodów strzeleckich. Kolejnych uczniowie nie mogą się już doczekać.

zobacz zdjęcia

02/03/2016 Pilzno

Spotkanie z rodzicami podsumowujące pierwszy semestr roku 2015/2016 obfitowało w moc atrakcji. Przybyli mogli nie tylko dowiedzieć się z pewnego źródła, jakie oceny półroczne otrzymały ich nieco już wyrośnięte pociechy, lecz także poznać osiągnięcia szkoły na różnorakich płaszczyznach. Z ust prowadzącej spotkanie pani dyrektor Anny Smołuchy padło wiele zdań o tym, co udało się osiągnąć młodym ludziom, w jakie przedsięwzięcia się angażowali, w jaki sposób rozwijali swoje pasje, a ponadto nauczyciele zreferowali przebieg działań dydaktycznych, wychowawczych oraz imprez, projektów i wyjazdów szkolnych i wszystko przejrzyście przedstawili na slajdach. Najpełniej błyszczeli oczywiście ci uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen i zdobyli uznanie w oczach jury podczas konkursów, w których chętnie i często uczestniczymy. Gościem spotkania był również Franciszek Uszko – dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz małej i Średniej Przedsiębiorczości – który był pod równie wielkim wrażeniem rozmachu, z jakim szkoła buduje swą ofertę edukacyjną dla uczniów, co sami rodzice.

Zgromadzenie na zebraniu mogli również zapoznać się z materiałami promocyjnymi szkoły i w ten sposób poszerzyć swoją wiedzą na temat placówki, do której uczęszczają ich dzieci. Mieli dostęp do kronik, mogli poczytać szkolną gazetkę i moc naszych artykułów z lokalnej i branżowej prasy, a nawet zabrać egzemplarz do domu. Z pewnością teraz wiedzą już dokładnie, do jakiej placówki uczęszcza ich dziecko.

zobacz zdjęcia

29/02/2016 Pilzno

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczciliśmy pamięć tych niezłomnych bojowników o wolność poprzez uczestnictwo w specjalnym spotkaniu, które odbyło się w Domu Kultury w Pilźnie.

W programie spotkania znalazła się przedpremierowa projekcja filmu Sławomira Górskiego pt. Wolność i niezawisłość. Ostatnia nadzieja – dokumentalnego obrazu zbierającego żołnierskie historie – oraz przygotowany specjalnie na to święto program artystycznych grupy SAFO z Domu Kultury z Dębicy. Równie ważne dla zrozumienia idei narodowego święta i sytuacji politycznej, w jakiej rozgrywał się dramat tych bohaterów narodowych, było przemówienie pana Macieja Małozięcia, wiceprezesa tarnowskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ta lekcja historii najnowszej z pewnością uzupełniła wiedzę naszych pierwszoklasistów i pozwoliła lepiej zrozumieć sytuacje, które stały się początkiem w pełni niepodległej Polski.

25/02/2016 Pilzno

Wśród dziesięciu drużyn biorących udział w prestiżowych III Zimowych Igrzyskach Rzemieślniczych Szkół Cechowych i Izbowych nasza dziesięcioosobowa załoga uplasowała się na IV miejscu, co jest z pewnością powodem do dumy.

Damian Gawron, Mateusz Nalepka, Wojciech Nowak, Kamil Finek, Przemysław Golec, Mariusz Kita, Szczepan Jałowiec, Kamil Świątek, Michał Książek i Daniel Lis zupełnie nieźle radzili sobie na stoku w narciarstwie alpejskim i biegach płaskich, a także na tafli lodowej. Dał im przykład, jak zwyciężać mają (a przynajmniej nie dać się ze stoku znieść) opiekun drużyny i nasz niezrównany wuefista Dawid Florian, zdobywając aż dwukrotnie drugie miejsce w zmaganiach nauczycieli – w snowboardzie oraz w slalomie gigancie.

Liczymy na to, że w przyszłym roku nasi zimowi zawodnicy pozazdroszczą ciału pedagogicznemu sukcesów.

zobacz zdjęcia

06/02/2016 Pilzno

Na paręnaście dni przed Walentynkami nasi cukiernicy postanowili sprawdzić, czy są w stanie trafią nie tylko do żołądka, lecz i do serca. Ich zadaniem było tak ozdobić smakowite torty, by wyrażały szczerą miłość, głębokie przywiązanie i fascynację drugą osobą. A pewnie i to coś jeszcze, co sprawia, że kochać jest tak przyjemnie. Pomysł pani dyrektor Anny Smołuchy, pani Małgorzaty Szatkowskiej i pani Anety Ziaja okazał się strzałem w samą dziesiątkę.

Zmagania Młodych Cukierników były przedsięwzięciem z klasą, ale i z rozmachem, bo nie dość, że zaprosiliśmy do jury uznane osobistości z branży – obradujące pod przewodnictwem pani Barbary Bassary – to jeszcze wśród kibiców pojawili się gimnazjaliści z kilku miejscowości. Podczas gdy torty zyskiwały coraz bardziej apetyczny wygląd, mogli nasi goście dowiedzieć się czegoś więcej o szkole i jej przedsięwzięciach czy wziąć udział w konkursie kulinarnym.

Wśród pięciu cukierniczych duetów najlepszy okazał się męski team – Kamil Piekarczyk i Krzysztof Wojtuła zyskali uznanie jury, ale również nagrodę publiczności. Na miejscu drugim uplasowały się dziewczyny z klas drugich – Beata Kasprzyk i Marzena Chajec, a tuż za nimi ich młodsze koleżanki Magdalena Szela i Aleksandra Surdel.

Wszystkim, którzy wzięli się za bary z miłością, serdecznie gratulujemy.

zobacz zdjęcia